Lists for 1949

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. Barry Adams (13)

  2. Jay Adams

  3. Richard Anderson (13)

  4. Donald Bab (13)

  5. Richard Beckwith

  6. RIchard Boles (13)

  7. Bob Dean (10)

  8. Francis Dean

  9. Joseph DePasquale

  10. Richard Diehm

  11. Alan Donze (10)

  12. Billy Driscoll (7)

  13. Thomas Driscoll

  14. Nick Drogdowski

  15. David Easton

  16. Billy Fussell

  17. Paul Griffin

  18. George Holland

  19. Frank Kaczmarek

  20. ROnnie Kaczmarek

  21. Richard Leith (13)

  22. George Liebe (13-14)

  23. Bob Lorber (10)

  24. Peter Markos (9-10)

  25. Peter Martin (11)

  26. Carlo Mosara

  27. Phillip Murphy (15)

  28. Nick Norris (12)

  29. Bob Quinn

  30. Dave Quinn

  31. Richard Quinn (12)

  32. Phil Ray (8)

  33. Thomas Reagan (11)

  34. Barry Ritter (9)

  35. Henry Ross (6)

  36. Eugene Smith (8)

  37. Leroy Stewart

  38. Leo Violette (13)

  39. Norman Violette

  40. Robert Walsh

  41. Bob Whitcomb (10)

  42. Robert Wilson

  43. others?

7/2

Junior Leaders

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • George Holland (Captain)

Riflery (Basic​)

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • Richard Boles

  • Bob Dean

  • Richard Diehm

  • David Easton

  • Billy Fussell

  • Paul Griffin

  • George Holland

  • Bob Lorber

  • Nick Norris

  • Eugene Smith

  • Robert Walsh

  • Bob Whitcomb

7/16

Forestry (Basic)

  • Bob Dean

  • David Easton

  • Nick Norris

  • Bob Whitcomb

Naturalist (Basic)

  • Richard Boles

Pioneering (Basic)

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • George Holland

  • Henry Ross

  • Robert Walsh

Swimming (Basic)

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • Richard Beckwith

  • Richard Boles

  • Richard Diehm

  • David Easton

  • George Holland

  • George Liebe

7/23

Athletics (Basic)

  • Billy Fussell

  • Bob Lorber

  • Tom Reagan

Boating (Basic)

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • David Easton

  • George Holland

  • George Liebe

  • Phil Murphy

Forestry (Basic)

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

Forestry (Lumberjack)

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • Nick Norris

Naturalist (Basic)

  • Richard Diehm

  • David Easton

  • Bob Lorber

  • Eugene Smith

Pioneering (Basic)

  • Richard Beckwith

  • Richard Boles

  • Bob Dean

  • Paul Griffin

  • George Liebe

  • Richard Leith

  • Peter Martin

  • Carlo Mosarra

Riflery (Basic)

  • Paul Griffin

  • Bob Lorber

Swimming (Junior Life Saving)

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • Richard Boles

  • George Holland

 

7/30

Pioneering (Basic)

  • Joseph DePasquale

  • Bob Lorber

Riflery (Basic)

  • George Leibe

  • Peter Markos

 

7/31

Junior Leader

  • Barry Adams

8/6

Boating (Basic)

  • Richard Beckwith

  • Richard Diehm
  • Nicholas Drozdowski

  • David Easton

  • Bob Lorber

  • Ray Phillip

Boating (Advanced)

  • Richard Anderson

  • David Easton

  • George Holland

  • George Liebe

  • Bob Lorber

Forestry (Basic)

  • Barry Adams

  • Bob Lorber

  • Richard Quinn

  • Phillip Ray

Forestry (Lumberjack)

  • Barry Adams

  • Bob Lorber

  • Richard Quinn

  • Phillip Ray

Journalism (Basic)

  • Robert Dean

  • Bob Lorber

Mapping (Basic)

  • Richard Beckwith

  • Paul Griffin

  • Richard Leith

  • Robert Quinn

Naturalist (Basic)

  • Barry Adams

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • Bob Dean

  • Francis Dean

  • Joseph DePasquale

  • Bill Driscoll

  • Richard Leith

Pioneering (Basic)

  • Bary Adams

  • Jay Adams

  • William Driscoll

  • Nicholas Drozdowski

  • David Quinn

  • Richard Quinn

  • Robert Quinn

  • Phillip Ray

Riflery (Basic)

  • Barry Adams

  • Robert Quinn

Swimming (Junior Life Saving)

  • Richard Beckwith

  • Richard Diehm

  • David Easton

  • George Liebe

Swimming (Intermediate)

  • Robert Dean

  • Phil Murphy

  • Thomas Reagan

Swimming (Basic)

  • Peter Markos

Tomahawking (Basic)

  • Robert Dean

  • Robert Quinn

 

8/13

Forestry (Basic)

  • Jay Adams

  • Paul Griffin

  • Richard Leith

  • George Liebe

  • David Quinn

  • Robert Quinn

Forestry (Lumberjack)

  • George Liebe

  • David Quinn

  • Robert Quinn

Naturalist (Basic)

  • Nicholas Drozdowski

  • Frank Kaczmarek

  • David Quinn

  • Richard Quinn

  • Robert Quinn

Pioneering (Master)

  • Dick Anderson

  • Donald Bab

Rangers (High-Point)

  • Richard Anderson

  • Donald Bab

  • Richard Diehm

  • David Easton

  • Bob Lorber

Tomahawking (Expert)

  • Richard Diehm

Tomahawking (Junior Instructor)

  • Richard Diehm

 

8/19

Pioneering (Master)

  • Barry Adams

  • Bob Lorber

Junior Leader

  • Bob Quinn

Swimming (Swimmer)

  • Richard Beckwith

  • Richard Diehm

  • Nicholas Drozdowski

  • David Easton

  • George Liebe

  • Barry Ritter

  • Leo Violette

  • Norman Violette

  1. Bert Auld (Crafts, Nature)

  2. Bob Brown (Pioneering)

  3. George Curtin

  4. Bob Granville (Kitchen Boy)

  5. George Holland (Junior Counselor)

  6. Ralph Kane (Assistant Program Director)

  7. Tom McKenna (Medical, Crafts, Music, Nature,Director)

  8. Phil Murphy (Kitchen Boy)

  9. Nick Narris (Forestry)

  10. Frank Priest (Cook)

  11. Joe Robinson (waterfront Director)

  12. Leo Violette (Mess Hall Boy)

  13. Norman Violette (Laundry Operator)

  14. Austin Welch (Director)

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020