Lists for 1971

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. Paul Ahern

  2. Mark Anderson (14)

  3. David Auld (10)

  4. Warren Auld (12-13)

  5. David Bernstein (11)

  6. David Bird (13)

  7. Robert Blanch

  8. David Boldebook

  9. Neil Carvin (12)

  10. Anthony Cirella

  11. David Cirella

  12. Aaron Clevenson (15)

  13. Dennis Devlin (12)

  14. Robert Doyle

  15. Mark Emery (13)

  16. Daniel Ferro (14)

  17. Paul Frederick

  18. Stephen Frederick (11-12)

  19. Peter Gabrielli (12-13)

  20. David Gelineau (13)

  21. Richard Goldman

  22. Mark Harrison (10)

  23. Robert Harrison (13)

  24. Mark Hershon

  25. Ken Hirschkop (13-14)

  26. Samuel Howell (9)

  27. Michael Jackson (11)

  28. Philip Joress (8)

  29. David Jutras

  30. Mark Karmazin (15)

  31. Russell Keith

  32. Brock Kennedy (11)

  33. Keith Kennedy (10)

  34. Charles "Chip" Klensch (12-13)

  35. John Knowlton (11-12)

  36. David Lebow (9)

  37. Robert Lennick (15)

  38. Max Leventhal (11)

  39. Lawrence Levow

  40. Stephen Lieberman

  41. Joel Light (13)

  42. Bradford Lingham (14)

  43. Jerrold Linsky (12-13)

  44. Karl Lomer (12)

  45. David Lytel (13)

  46. Christopher McCullough (9)

  47. Craig Medoff (11)

  48. John Miller (9)

  49. Scott Miller

  50. James Moore (13)

  51. Jonathan Niles (10)

  52. Robert Owens (12-13)

  53. Michael Potter (13-14)

  54. James Rosen (13)

  55. Jonathan Rubin (12)

  56. Phillip Rulon (14)

  57. Waldo "Smokey" Rulon (12)

  58. Joseph Sacoco (15)

  59. Paul Schill (10)

  60. William Scrivener

  61. James Siegel (11)

  62. Bruce Singletary (11)

  63. Scott Spillane (12)

  64. Shawn Taylor (10)

  65. Kenneth Trageser (11)

  66. Gerry Welch

  67. Steven Winitzer (10)

  68. Neal Wolfson (11)

  69. Kurt Zalkind (10-11)

We are missing some BBC News newsletters from this year.

 

7/3

Boating (Basic)

  • David Bernstein

  • Dennis Devlin

  • Richard Goldman

  • Brock Kennedy

  • John Knowlton

  • Robert Owens

  • Jonathan Rubin

  • Jerry Welch

Canoeing (Basic)

  • John Knowlton

Riflery (Basic)

  • Dennis Devlin

  • Stephen Frederick

  • Richard Goldman

  • Brock Kennedy

  • Charles Klensch

  • Max Leventhal

  • Karl Lomer

  • Scott Miller

  • Leonard Mozzi

  • Robert Owens

Riflery (Pro-Marksman)

  • Steven Winitzer

Riflery (Marksman)

  • Mark Harrison

  • Jonathan Rubin

Special Spot Mention

  • Mark Karmazin

  • Keith Kennefy

  • Craig Medoff

Special Mention

  • David Gelineau

  • Karl Lomer

 

7/10

Broadcasting (Junior Instructor)

  • David Lytel

  • Phillip Rulon

Archery (Junior Instructor)

  • Paul Ahern

  • David Boldebook

CB Radio (Junior Instructor)

  • Aaron Clevenson

Boating (Basic)

  • Peter Gabrielli

  • Charles Klensch

  • Max Leventhal

  • Steven Winitzer

  • Kurt Zalkind

Boating (Advanced)

  • David Bird

  • Brock Kennedy

  • John Knowlton

  • Max Leventhal

  • James Rosen

Boating (Master)

  • David Bird

  • Phillip Rulon

Communications (Specialist)

  • Neil Carvin

  • Richard Goldman

  • Mark Hershon

  • Stephen Lieberman

  • Joel Light

Forestry (Basic)

  • Neal Wolfson

Mechanics (Master)

  • James Rosen

Riflery (Basic)

  • Max Leventhal

  • Carol Mills

Riflery (Pro-Marksman)

  • David Auld

  • David Bird

  • Stephen Frederick

Riflery (Marksman)

  • Brock Kennedy

  • Charles Klensch

  • Karl Lomer

  • Rex Martin

Riflery (Marksman First Class)

  • Charles Klensch

  • Rex Martin

Riflery (Sharpshooter)

  • Rex Martin

Science (Basic)

  • Robert Blanch

  • Keith Kennedy

Special Spot Mention

  • Kenneth Tragester

  • Kurt Zalkind

Special Mention

  • Daniel Ferro

  • Stephen Frederick

  • Joel Light

  • Robert Owens

 

7/24

Baseball (Golden Bat)

  • Warren Auld

Baseball (Golden Glove)

  • Craig Medoff

Baseball (Captain)

  • Robert Harrison

  • Waldo "Smokey" Rulon

Baseball (Most Improved)

  • Christopher McCullough

Baseball (Most Inspirational)

  • Joseph Sococo

Baseball (Most Valuable Player)

  • David Lebow

Communication (Broadcaster)

  • Max Leventhal

  • Richard Goldman

Communication (Technician)

  • Richard Goldman

CD Radio (Specialist)

  • Max Leventhal

CB Radio (Master)

  • Neil Carvin

Special Mention

  • Dennis Devlin

  • Robert Harrison

  • John Knowlton

  • Robert Owens

  • Kenneth Trageser

Special Recognition

  • Daniel Ferro

  • Peter Gabrielli

  • Brock Kennedy

  • Jonathan Niles

  • Steven Winitzer

Star Camper

  • David Lebow

 

7/31

Archery (Basic)

  • Bruce Singletary

WBBC Announcer (Basic)

  • David Bird

  • David Gelineau

  • David Jutras

  • Charles Klensch

  • Lawrence Levow

  • Christopher McCullough

  • Kurt Zalkind

WBBC Technician (Basic)

  • David Gelineau

  • Philip Joress

  • Russell Keith

  • Charles Klensch

  • Lawrence Levow

  • Paul Schill

CB Radio (Basic)

  • David Gelineau

Swimming (Junior Life Saving)

  • David Bird

  • Charles Klensch

  • Joel Light

  • David Lytel

  • Barry Medoff

  • James Rosen

Riflery (Basic)

  • Michael Jackson

  • Lawrence Levow

Riflery (Pro-Marksman)

  • Craig Medoff

Riflery (Marksman)

  • Craig Medoff

  • Neal Wolfson

Riflery (Marksman First Class)

  • Robert Doyle

  • James Moore

  • Neal Wolfson

Riflery (Sharpshooter Bar 1)

  • James Rosen

Special Mention

  • Warren Auld

  • Kurt Zalkind

 

8/7

Archery (Senior Instructor)

  • David Boldebook

Arts and Crafts (Junior Instructor)

  • Neal Wolfson

Archery (Basic)

  • Michael Jackson

  • Jerrold Linsky

  • Michael Potter

Archery (Master)

  • Leo Liias

WBBC Announcer (Basic)

  • Jerrold Linsky

  • Bruce Singletary

  • Shawn Taylor

  • Neal Wolfson

Broadcast (Specialist)

  • Bradford Lingham

  • Neal Wolfson

Arts and Crafts (Advanced)

  • David Auld

Boating (Basic)

  • Samuel Howell

  • Michael Jackson

Boating (Advanced)

  • Paul Frederick

  • Neal Wolfson

Canoeing (Basic)

  • David Bird

  • Mark Emery

  • Michael Jackson

  • Charles Klensch

Canoeing (Master)

  • James Rosen

Riflery (Basic)

  • David Cirella

  • Bruce Singletary

Riflery (Pro-Marksman)

  • Lawrence Levow

Riflery (Marksman)

  • David Auld

Riflery (Sharpshooter

  • Robert Doyle

  • Charles Klensch

  • Jerrold Lkinsy

  • James Moore

Riflery (Sharpshooter Bar 2)

  • James Rosen

Special Spot Mention

  • Mark Harrison

Special Mention

  • David Bernstein

  • Bruce Singletary

Founder's Recognition

  • Neal Wolfson

Star Camper

  • Aaron Clevenson

 

8/14

Arts and Crafts (Junior Instructor)

  • Karl Lomer

  • David Auld

Bellman's Follies (Junior Instructor)

  • Aaron Clevenson

  • David Gelineau

  • Ken Hirschkop

Canoeing (Junior Instructor)

  • Russell Keith

  • Michael Potter

Rappelling (Junior Instructor)

  • James Rosen

Archery (Basic)

  • William Scrivner

Boating (Basic)

  • David Cirella

Canoeing (Basic)

  • Robert Harrison

  • Samuel Howell

  • Michael Jackson

  • Russell Keith

Canoeing (Advanced)

  • David Cirela

  • Robert Harrison

  • Samuel Howell

  • Michael Jackson

  • Russell Keith

  • Jerrold Linsky

  • David Lytel

  • Christopher McCullough

  • Michael Potter

Canoeing (Master)

  • Michael Potter

Body Rappelling (Certified)

  • David Bird

  • David Gelineau

  • Michael Jackson

  • Charles Klensch

  • Lawrence Levow

  • Joseph Sococo

  • James Siegel

Communication (Specialist)

  • Kurt Zalkind

Riflery (Basic)

  • James Chiros

  • Anthony Cirella

  • Robert Gallant

  • Samuel Howell

  • William Scrivner

Riflery (Pro-Marksman)

  • Dvid Cirella

  • Michael Jackson

  • Scott Spillane

Riflery (Marksman First Class)

  • David Auld

  • David Bird

  • Mark Harrison

  • Craig Medoff

Riflery (Sharpshooter)

  • Craig Medoff

Riflery (Sharpshooter Bar 1)

  • Charles Klensch

  • James Moore

Riflery (Sharpshooter Bar 2)

  • James Moore

Riflery (Sharpshooter Bar 3)

  • James Rosen

Science (Basic)

  • David Auld

  • Bruce Singletary

Special Spot Mention

  • Kurt Zalkind

Special Mention

  • David Auld

  • Samuel Howell

  • Jerrold Linsky

  • Michael Potter

  • James Siegel

  • Shawn Taylor

Double Star Camper

  • Bradford Lingham

  1. Paul Ahern (Mess Hall Manager)

  2. Dale Belman (Leader, Forestry and Conservation Head)

  3. James Chiros (Leader, Science Head)

  4. James Duffy (Leader, Athletics)

  5. John "Bruno" Durand (Director)

  6. Evan Elgin (Leader, Waterfront)

  7. Arthur Fitzgerald (Section Head, Exploring Head)

  8. Hilda Heinemann (Secretary)

  9. Larry Isaacs (Leader, Forestry and Conservation, Riflery)

  10. Stephen Linsky (Leader, Forestry and Conservation)

  11. Rex Martin (Leader, Building Arts)

  12. Steven Medoff (Leader, Forestry and Conservation)

  13. Charles Miller (Cook)

  14. Scott Miller (Leader, Athletics)

  15. Carol Mills (Nurse)

  16. Jeffrey Morrison (Leader, Exploring)

  17. Leonard Mozzi (Leader, Dramatics)

  18. Jonathan Newman (Kitchen)

  19. Garr Novick (Leader, Waterfront)

  20. Warren Queeney (Leader, Dramatics)

  21. Michael Rosenthal (Leader, Arts and Crafts)

  22. Austin Welch (Advisor)

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020