Lists for 1972

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. Mark Ames (13)

  2. David Auld (11)

  3. Warren Auld (13-14)

  4. Gary Barlow (11)

  5. Julian "Pancho" Bergschneider (15)

  6. Sepp Bergschneider

  7. Robert Bernard (10)

  8. David Bernstein (12)

  9. Robert Blanch

  10. Daniel Braslau (10)

  11. Michael Brault (11)

  12. John Bushlow (11)

  13. Carmen Cafasso (12)

  14. David Cafasso (9)

  15. Matthew Cafasso (10)

  16. William "Billy" Carroll (7)

  17. David Carten

  18. Neil Carvin

  19. Thomas Cavanaugh

  20. Jesse Cochin ((-10)

  21. Joel Cochin

  22. Thad Collins (11)

  23. George Cutler (12)

  24. Chuck Dalaklis

  25. Richard Decelle (11)

  26. Reed Fendler (14)

  27. Daniel Ferro

  28. Brian Flaherty (10)

  29. Peter Gabrielli (13-14)

  30. Michael Garmon (8)

  31. David Garten (13)

  32. David Gelineau (14)

  33. Richard Goldman (11)

  34. Mark Harrison (11)

  35. Robert Harrison (14)

  36. Mark Hershon (13)

  37. Michael Hicks (14)

  38. Samuel Howell (10)

  39. Derek Hunter (7)

  40. Anthony Johnson (11)

  41. Wayne Kass (11)

  42. Jonathan Kates (9-10)

  43. Peter Kates (8)

  44. Jay Kaye (9)

  45. Russel "Kip" Keith (14)

  46. Michael Kelly (14)

  47. Brock Kennedy (12)

  48. Keith Kennedy (11)

  49. Randie Kidd

  50. Richard King

  51. Christopher Kirchway (13)

  52. Charles "Chip" Klensch (13-14)

  53. Matthew Koss (10)

  54. Lawson Gil (8)

  55. Troy Lawson (10)

  56. David Lebow (11)

  57. Lawrence "Larry" Levow (13)

  58. Jeffrey Levy (10)

  59. Stephen Lieberman (13)

  60. Joel Light (14)

  61. Karl Lomer (13)

  62. David Lytel (14)

  63. Spencer MacInnis

  64. Stephen Marcin (10)

  65. Charles Marcinkevicius (9)

  66. Bruce Marcus (11)

  67. Case Martin (14)

  68. David McLaughlin (9)

  69. Craig Medoff (12)

  70. James Miller (13)

  71. James Moore (14)

  72. John Mottola (10)

  73. Jonathan Niles (11)

  74. Daniel Oster (8)

  75. Michael Oster (12)

  76. Thomas Roberts (13)

  77. James Rosen (14)

  78. Jonathan Rubin (13)

  79. Charles Rulon

  80. Phillip Rulon (15)

  81. Waldo "Smokey" Rulon (13)

  82. Eric Sandquist (12)

  83. Kurt Sanquist

  84. Paul Schill (11)

  85. George Shelton (11)

  86. James Siegel (12)

  87. Bruce Singletary (12)

  88. David Singletary (9)

  89. Scott Spillane (13)

  90. Ian Squires (13)

  91. Steven Stecher (10)

  92. Mark Taylor (10)

  93. Shawn Taylor (11)

  94. Victor Thomas (10)

  95. Kenneth Trageser (12)

  96. Thomas Walsh

  97. Steven Winitzer (11)

  98. Neal Wolfson (12)

  99. Oliver York (12)

  100. Kurt Zalkind (11-12)

7/8

Forestry (Basic)

  • Robert Blanch

  • Jonathan Kates

  • Jay Kays

Riflery (Basic)

  • Julian "Pancho" Bergschneider

  • Daniel Braslau

  • Michael Brault

  • Reed Fendler

  • David Garten

  • Matthew Koss

  • Spencer McInnis

  • George Shelton

  • Christine Morrison

Riflery (Pro-Marksman)

  • Christine Morrison

  • David Garten

Riflery (Marksman)

  • Christine Morrison

Riflery (MarksmanFirst Class)

  • Christine Morrison

Riflery (Sharpshooter)

  • Mark Harrison

Riflery (Sharpshooter Bar 4)

  • James Moore

Boating (Basic)

  • Daniel Braslau

  • Michael Brault

  • William Carroll

  • Mark Harrison

  • Jonathan Kates

  • Christopher Kirchway

  • Karl Lomer

  • Spencer MacInnis

  • Stephen Marcin

  • Charles Mercinkevicius

Boating (Intermediate)

  • Michael Brault

  • Karl Lomer

  • Spencer MacInnis

  • Charles Marcinkevicius

Canoeing (Basic)

  • Julian "Pancho" Bergschneider

  • Michael Brault

  • Daniel Ferro

  • Peter Gabrielli

  • Wayne Kass

  • Spencer MacInnis

  • Waldo "Smokey" Rulon

Canoeing (Advnaced)

  • Julian Bergschneider

  • Daniel Ferro

  • Peter Gabrielli

  • Charles Klensch

  • Phillip Rulon

  • Waldo "Smokey" Rulon

Canoeing (Master)

  • Peter Gabrielli

Special Spot Mention

  • Derek Hunter

Special Mention

  • Michael Garmon

  • Stephen Lieberman

  • Karl Lomer

  • James Miller

 

7/15

Broadcasting (Junior Instructor)

  • Mark Ames

Special Assignment

  • Robert Harrison

  • Russell "Kip" Keith

Broadcasting (Master)

  • Richard Goldman

  • Mark Hershon

Radio Announcer (Basic)

  • Chuck Dalaklis

  • Jeffrey Levy

  • David McLaughlin

  • Kenneth Trageser

Radio Technician (Basic)

  • NeilCarvin

  • David Carten

  • Jonathan Niles

  • George Shelton

Riflery (Basic)

  • Sepp Bergschneider

  • David Lebow

Riflery (Marksman)

  • Steven Winitzer

Riflery (Sharpshooter)

  • David Auld

Riflery (Sharpshooter Bar 2)

  • Charles Klensch

Boating (Basic)

  • Reed Fendler

Canoeing (Basic)

  • David Lebow

  • Charles Marcinkevicius

Special Spot Mention

  • Randie Kidd

Special Mention

  • Daniel Braslau

  • Michael Brault

  • Reed Fendler

  • Mark Hershon

  • Jonathan Kates

  • Jay Kaye

  • Brock Kennedy

  • Jeffrey Levy

  • David McLaughlin

  • Neal Wolfson

 

7/22

Special Assignment

  • Jonathan Rubin

Athletics (Basic)

  • David Bernstein

  • Daniel Braslau

Exploring (Basic)

  • Mark Harrison

  • David Lebow

100 Mile Exploring

  • David Lytel

  • Eric Sandquist

200 Mile Exploring

  • Robert Harrison

Forestry (Advanced)

  • Robert Blanch

  • Jonathan Kates

  • Jay Kaye

Radio Technician (Basic)

  • Lawrence Levow

  • Steven WinitZer

Radio Broadcaster (Basic)

  • Paul Schill

Radio Broadcaster (Master)

  • Kurt Zalkind

Riflery (Basic)

  • Kurt Zalkind

Riflery (Sharpshooter)

  • Eric Sandquist

Riflery (Sharpshooter Bar 5)

  • James Rosen

Riflery (Sharpshooter Bar 6)

  • James Rosen

Science (Basic)

  • Daniel Braslau

  • William Caroll

  • Neil Carvin

  • Thomas Cavanaugh

  • David Garten

  • Mark Harrison

  • Derek Hunter

  • Matthew Koss

  • David Lebow

  • Bruce Marcus

  • James Miller

  • Jonathan Rubin

  • Charles Rulon

  • Kurt Sandquist

Science (Advanced)

  • David Auld

  • Paul Schill

Boating (Basic)

  • David Garten

  • Charles Rulon

Canoeing (Advanced)

  • Charles Marcinkevicius

Special Spot Mention

  • Daniel Braslau

  • Matthew Koss

  • Stephen Marcin

Special Mention

  • David Garten

  • Julian "Pancho" Bergschneider

  • Christopher Kirchway

  • Charles Klensch

  • Neal Wolfson

 

7/29

Arts and Crafts (Junior Instructor)

  • Craig Medoff

Riflery (Pro-Marksman)

  • Michael Brault

  • Matthew Koss

Riflery (Marksman)

  • Michael Brault

  • Steven Winitzer

Riflery (Sharpshooter)

  • Christine Morrison

Riflery (Sharpshooter Bar 3)

  • Charles Klensch

Special Spot Mention

  • Robert Bernard

  • David Gelineau

  • Stephen Marcin

  • Bruce Marcus

Special Mention

  • Eric Sundquist

  • Russell "Kip" Keith

  • George Shelton

Special Recognition

  • Stephen Lieberman

  • David Lebow

  • Jonathan Kates

 

8/5

Boating (Junior Instructor)

  • David Lytel

CB Radio (Junior Instructor)

  • David Lytel

Backstage Dramatics (Junior Instructor)

  • Mark Harrison

Athletics (Basic)

  • Joel Cochin

  • Bruce Singletary

  • Mark Taylor

  • Shawn Taylor

CB Radio (Basic)

  • Jonathan Rubin

Disk Jockey (Basic)

  • Richard Decelle

  • Lawrence Levow

  • Jeffrey Levy

  • Thomas Roberts

Technician (Basic)

  • Oliver york

Riflery (Basic)

  • David Bernstein

  • Carmen Cafasso

  • George Cutler

  • Jay Kaye

  • Christopher Kirchway

  • Troy Lawson

  • Jeffrey Levy

  • Charles Marcinkevicius

  • Daniel Oster

  • Michael Oster

  • Thomas Roberts

  • Steven Stecher

Riflery (Pro-Marksman)

  • Reed Fendler

Riflery (Marksman)

  • Reed Fendler

Riflery (Marksman First Class)

  • Reed Fendler

Riflery (Sharpshooter)

  • Julian "Pancho" Bergschneider

  • Reed Fendler

  • David Gelineau

Riflery (Sharpshooter Bar 1)

  • Christine Morrison

Boating (Basic)

  • Thad Collins

  • Michael Kelly

  • Michael Oster

  • Shawn Taylor

  • Ian Squires

 

8/12

Special Assignments

  • David Lytel

Riflery (Pro-Marksman)

  • Jay Kaye

Riflery (Marksman First Class)

  • Karl Lomer

Riflery (Sharpshooter Basr)

  • Christine Morrison

Riflery (Sharpshooter Bar 4)

  • Charles Klensch

Boating (Basic)

  • Richard King

Canoeing (Master)

  • Charles Marcinkevicius

Special Spot Mention

  • Scott Spillane

Special Mention

  • David Bernstein

  • Carmen Cafasso

  • Anthony Johnson

  • Case Martin

  • Daniel Oster

  • James Rosen

  • James Siegel

  • Shawn Taylor

  • Victor Thomas

 

8/19

Athletics (Basic)

  • Richard Decelle

  • MichaelHicks

  • Anthony Johnson

Riflery (Pro-Marksman)

  • David Bernstein

  • Troy Lawson

  • Jeffrey Levy

Riflery (Marksman)

  • Jeffrey Levy

  • Troy Lawson

Riflery (Sharpshooter Bar 1)

  • Juian "Pancho" Bergschneider

Science (Advanced)

  • Michael Kelly

Special Mention

  • Bruce Singletary

  • Oliver York

Special Recognition

  • Richard Goldman

Star Camper

  • David Auld

  • Michael Brault

99 Mile Exploring

  • Mark Harrison

200 Mile Exploring

  • George Cutler

  • David Lytel

Photography (Basic)

  • Richard GOldman

Photography (Advanced)

  • Richard Goldman

Disc Jockey (Basic)

  • Bruce Singletary

Riflery (Pro-Marksman)

  • Carmen Cafasso

  • Bruce Singetary

Riflery (Marksman)

  • David Bernstein

Thoreau (Basic)

  • Jesse Cochin

  • Matthew Cafasso

Swimming (Senior Life Saving)

  • Sepp Bergschneider

  • Evan Elgin

Swimming (Beginner)

  • Gil Lawson

  • Thomas Walsh

  • Oliver York

Special Spot Mention

  • David Cafasso

  • Jesse Cochin

  • Thad Collins

  • Richard Decelle

  • David Gelineau

  • Samuel Howell

  • Troy Lawson

  • Mark Taylor

Special Mention

  • George Cutler

  • Michael Hicks

  • James Miller

Special Recognition

  • Carmen Cafasso

  • Michael Kelly

  • Karl Lomer

  1. Sepp Bergschneider (LIT)

  2. Aaron Clevenson (LIT)

  3. Robert Doyle (Kitchen)

  4. Evan Elgin (LIT)

  5. Daniel Ferro (LIT)

  6. Steven Finer (Leader, Exploring, Riflery)

  7. Arthus Fitzgerald (Assistant Director)

  8. Robert Gallant (Director)

  9. Charles Griffee (Cook)

  10. Neil Harrison (Leader, Science Head)

  11. Hilda Heinemann (Secretary)

  12. Kenneth Hirschkop (LIT)

  13. Larry Isaacs (Assistant Cook)

  14. Steven Kaufman (Leader, Exploring)

  15. Robert Lennick (LIT)

  16. Stuart Light (Leader, Science)

  17. Jerrold Linsky (Kitchen)

  18. Stephen Linsky (Leader, Forestry)

  19. Rex Martin (Leader, Exploring)

  20. Christine Morrison (Nurse)

  21. Stephen Morrison (Leader, Section Leader, Waterfront Director)

  22. Garr Novick (Leader, Waterfront)

  23. William Orr (Maintenance)

  24. Michael Rosenthal (Leader, Arts and Crafts)

  25. Joe Sacoco (LIT)

  26. Charles Schwan (Leader, Forestry)

  27. Richard Smith (Leader, Athletics)

  28. H James Stedronsky (Leader, Dramatics)

  29. Paul Stekler (Leader, Radio Communications)

  30. A J Sullivan (Leader, Photography and Dramatics)

  31. Sherman Wallen (Mess Hall Manager)

  32. Austin Welch (Advisor)

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020