Lists for 1956

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. Robert F Ackley

  2. Andrew S Adler (11)

  3. Richard J. Adler (8)

  4. Duncan G Ainsworth

  5. Richard D Andelman (9)

  6. Robert J Andelman (12)

  7. Jonathan Arac (11)

  8. Richard L Arell (12)

  9. Walter G Arell

  10. James Walter Arslanian (11)

  11. Hugo C Barratta Jr.

  12. William H Barrett

  13. James J Battell Jr.

  14. John Battell

  15. Thomas Battell

  16. Joseph L Beasley Jr.

  17. Charles Joseph Bowser (11)

  18. Christopher D Brine

  19. Phillip C Bruce

  20. Robert D Buckley

  21. Paul R Campbell

  22. Anthony G Cappella

  23. Ronald Vincent Carlino (12)

  24. Richard W Charm

  25. John F Cloonan

  26. David A Cobb (13)

  27. Edward A Colozzi (11)

  28. Richard J Conniff

  29. David K Crane (12)

  30. Ken Cunha (15)

  31. Ron Cunha (12)

  32. Charles D Day (12)

  33. Francis Xavier Day (12)

  34. David S Dempster

  35. Walter M Denne Jr.

  36. Roger Densmore

  37. Stephen Densmore

  38. A Lawrence DiStefano

  39. William Kay Eggers Jr.

  40. Alan V Etkind

  41. John M Fahey Jr. (12)

  42. Robert M Fahey (9)

  43. Robert Farnom

  44. Robert N Ferrera

  45. Robert George Ferris (10)

  46. John W Fitzgerald Jr. (10)

  47. James W Flynn

  48. Thomas Flynn

  49. William Judson Gammell (10)

  50. David Edward Giguere (9)

  51. Arthur J Gilman

  52. Peter Samuel Golden (13)

  53. Thomas F Grady

  54. Ira Lewis Grishaver (13)

  55. Ralph R Guerriero

  56. Roy Hall Jr.

  57. John J Halter

  58. Richard Henderson

  59. Robert Henderson (11)

  60. Ladd P Hay

  61. Edward J Hogan (10)

  62. Frederick S Holway Jr. (8)

  63. Charles J Horan

  64. Robert Howard

  65. Stanley Howard

  66. Willian Ian Imlach (12)

  67. F James Kauffman (12)

  68. John Keegan

  69. Joseph Keegan

  70. Michael David Kelly (8)

  71. James W Kirk (7)

  72. David G Korenberg

  73. Paul N Korenberg

  74. Leonard Kuhn

  75. Brian F Landry

  76. Richard M Leary

  77. Thomas LeBlanc

  78. Frederick J Livingstone

  79. Peter C Livoti

  80. Robert J Livoti (13)

  81. Bernard MacCallum (14)

  82. David MacCallum (10)

  83. William J Mahoney

  84. Thomas Michael Manning (11)

  85. Ralph Martori

  86. Bruce McEnany (10)

  87. Thomas McEnany (14)

  88. Joseph D McGovern

  89. Richard McGovern

  90. Richard T Mix

  91. Ronald L Morell

  92. Kevin F Marony

  93. Thomas J Murphy

  94. Joseph Newpol (12)

  95. Steven Newpol (9)

  96. Edroy J Parker

  97. William Parsons (10)

  98. Richard H Perham

  99. John M Peters Jr.

  100. William J Porter

  101. John Preeper

  102. Steven Rich

  103. Edgar John Robichaud (12)

  104. Lawrence B Bobillard

  105. Richard A Rohm

  106. Shea Rutstein (11)

  107. Jerald Steven Savage (8)

  108. Henry J Scarfo (9)

  109. Roger D Schipellite

  110. Stephen Sedoff (12)

  111. Michael Shepherd

  112. Stephen Michael Shind (9)

  113. Harlan Creighton Smith (9)

  114. Richard Peter Spellacy (11)

  115. Bruce David Spellman (9)

  116. John A Stengle (10)

  117. Dennis J Sullivan

  118. Robert Surrette

  119. Frederick J Tammaro

  120. Craig Allen Taylor (8)

  121. Richard Steven Taylor (11)

  122. Sherwood T Tella

  123. Paul H Vacchione

  124. John Francis Veremy (13)

  125. James J Vigue

  126. Kenneth Bradford Welch (9)

  127. Robert F Welch Jr.

  128. Leonard Wells (14)

  129. Joseph Warren Wells Jr. (9)

  130. Stanley J Wojno Jr.

  131. Bruce G Wright (10)

  132. James P Wright

  133. Richard J Yavarow

  134. Carl Michael Yood (14)

  135. Earl Yunis

7/7

Archery (Basic)

  • Billy Eggers

Boating (Basic)

  • Ira Grishaver

Special Recognition

  • Joe McGovern

  • James Vigue

Star Camper

  • Steve Weber

Riflery (Basic)

  • Billy Eggers

  • Carl Yood

Junior Life Saving

  • Bob Ferrera

  • Carl Yood

 

7/14

Archery (Basic)

  • Jim Arslanian

  • Bruce McEnany

  • Mike Shepherd

Boating (Basic)

  • Larry Robillard

  • Steve Sedoff

  • Bob Surrette

Exploring (Basic)

  • Billy Barrett

  • Phil Bruce

  • Dave Dempster

  • James Kauffman

  • Joe McGovern

  • Bobby Perham

  • John Stengle

  • Fred Tammaro

  • Paul Vecchione

  • Lawrence Weber

Forestry (Basic)

  • Bob Ackley

  • Alan Etkind

  • Roy Hall

  • Jay Hogan

  • Bruce McEnany

  • Bruce Wright

Junior Leader

  • James Vigue (Acting)

Mapping (Basic)

  • Phil Bruce

  • Dave Dempster

  • James Kauffman

  • Joe McGovern

  • John Stengle

Senior Staff Special Recognition

  • Richard Anderson

Special Recognition

  • Bob Ferrera

  • Charles Horan

  • Tom Manning

  • Richard Yavarow

  • Earl Yunes

Naturalist (Basic)

  • Ricky Adler

  • John Fitzgerald

Pioneering (Junior Instructor)

  • Richard Arell

Pioneering (Basic)

  • Eddie Grishaver

  • Ira Grishaver

  • Dave Korenberg

  • Tom Manning

  • Edroy Parker

  • John Preeper

  • Sherwood Tella

  • Stanley Wojno

Riflery (Basic)

  • Mike Shepherd

  • Bob Surrette

Swimming (Intermediate)

  • Richard Arell

  • Ira Grishaver

  • Steve Sedoff

Swimming (Swimmer)

  • Larry DiStefano

  • Ira Grishaver

Swimming (Advanced Swimmer)

  • Carl Yood

 

7/21

Boating (Basic)

  • Richard Conniff

  • Sherwood Tella

Boating (Advanced)

  • Larry DiStefano

  • Tom Grady

  • Ira Grishaver

Boating (Junior Instructor)

  • Larry DiStefano

  • Tom Grady

Forestry (Basic)

  • Larry DiStefano

  • Tom Manning

  • Billy Parsons

Junior Leader

  • Walter Arell (Captain)

  • Larry DiStefano

  • James Vigue

Lumberjack (Basic)

  • Charles Bowser

  • Alan Etkind

  • James Vigue

Typical American Boy

  • Jack Bass

Special Mention

  • Charles Bowser

  • Chris Brine

  • Alan Etkind

  • Joe Newpol

  • Ken Welch

Special Recognition

  • Brian Landry

Star Camper

  • James Vigue

Naturalist (Basic)

  • Joe Newpol

Riflery (Basic)

  • Edroy Parker

Swimming (Intermediate)

  • Tom Grady

  • Mike Shepherd

  • Earl Yunis

7/28

Archery (Basic)

  • Ira Grishver

Archery (Advanced)

  • Mike Shepherd

Athletics (Basic)

  • Eddie Colozzi

  • Larry DiStefano

  • Ira Grishaver

  • John Halter

  • Billy Mahoney

  • Tom Manning

  • Roger Schipellite

  • John Stengle

  • Rob Surrette

  • Fred Tammaro

  • Sherwood Tella

Boating (Basic)

  • Joe Newpol

  • Shea Rutstein

  • Mike Shepherd

  • Richard Yavarow

Boating (Advanced)

  • Phil Bruce

  • John Preeper

Exploring (Basic)

  • Bob Fahey

  • John Fahey

  • Ronnie Norell

  • Edroy Parker

  • Billy Parsons

  • Mike Shepherd

  • Joe White

Forestry (Basic)

  • Richard Rehm

  • Double Star Camper

  • Bruce Carroll

Special Mention

  • Richard Charm

  • Tom Grady

Special Recognition

  • Eddie Colozzi

  • Ira Grishaver

  • Ronnie Morell

  • Richard Rehm

  • Shea Rutstein

  • Roger Schipellite

  • Bob Surrette

  • John Veremy

Star Camper

  • Larry DiStefano

  • Billy Imlach

Naturalist (Junior Instructor)

  • Andrew Adler

Naturalist (Basic)

  • Richard Charm

  • Billy Eggers

  • Paul Korenberg

  • Tom Manning

  • Shea Rutstein

Pioneering (Basic)

  • Ricky Adler

  • Billy Mahoney

  • Stephen Newpol

  • Shea Rutstein

Pioneering (Special Basic)

  • Jerry Savage

Riflery (Basic)

  • Chris Brine

  • Richard Charm

  • James Kauffman

  • Billy Mahoney
  • Tom Manning

  • Ken Welch

Riflery (Pro-Marksman)

  • Billy Eggers

  • Steve Weber

Swimming (Advanced Swimmer)

  • Larry DiStefano

  • Mike Shepherd

Swimming (Intermediate)

  • Bob Ferrera

  • Billy Imlach

  • Tom McEnany

  • Mike Shepherd

  • John Stengle

  • Paul Vecchione

  • Earl Yunes

Tomahawking (Basic)

  • Walter Arell

  • Larry DiStefano

8/4

Archery (Advanced)

  • Walter Arell

  • Billy Eggers

  • Richard Rehm

  • Mike Shepherd

Athletics (Basic)

  • Jay Hogan

  • Joe Keegan

  • Peter Livoti

  • Richard Rehm

Boating (Basic)

  • Francis Day

  • Billy Mahoney

  • Stephen Pineault

  • Bill Porter

  • John Stengle

  • Leonard Wells

  • Bruce Wright

Boating (Advanced)

  • Jack Halter

Boating (Junior Instructor)

  • John Halter

Darts (Basic)

  • Ricky Adler

  • David MacCallum

  • Kevin Mahoney

  • Stephen Newpol

  • Mike Putnam

  • Mike Shepherd

Exploring (Basic)

  • Mike Shepherd

Forestry (Basic)

  • Richard Andelman

  • David Giguere

  • Billy Mahoney

  • Robert Morey

  • Mike Putnam

  • Bruce Spellman

  • Richard Yavarow

Special Recognition

  • Bob Andelman

  • Joseph Beasley

Special Mention

  • Jack Halter

  • John Stengle

  • Craig Taylor

  • Rich Taylor

Naturalist (Basic)

  • Stephen Newpol

Pioneering (Basic)

  • Ronald Carlino

  • Bob Henderson

  • Edward Hogan

  • Jim Kirk

  • Joe Newpol

  • Craig Taylor

  • Rich Taylor

Pioneering (Junior Instructor)

  • Jack Halter

  • Billy Mahoney

  • Steve Weber

Riflery (Basic)

  • Bob Ackley

  • Duncan Ainsworth

  • Ronald Cunha

  • Jay Hogan

  • David Mahoney

  • Joe Newpol

  • Sherwood Tella

  • Bruce Wright

Swimming (Intermediate)

  • Bob Andelman

  • Bill Porter

  • John Robichaud

Swimming (Long Distance Swimming)

  • Bob Farnum

  • Billy Imlach

  • Mike Shepherd

  • John Veremy

  • Steve Weber

Tomahawking (Basic)

  • Bob Andelman

  • Richard Henderson

  • Joe Keegan

  • John Keegan

  • Peter Livoti

  • Stephen Pineault

  • Richard Rehm

  • Mike Shepherd

8/11

Archery (Basic)

  • Ronald Carlino

Athletics (Basic)

  • Bob Ackley

  • Richard Andelman

  • Jonathan Arac

  • Jim Arslanian

  • Chris Brine

  • Richard Henderson

  • John Keegan

  • Joe Newpol

  • Stephen Newpol

  • Bruce Spellman

  • Craig Taylor

  • John Veremy

Athletics (Advanced)

  • Joe Keegan

  • Peter Livoti

  • Sherwood Tella

Boating (Advanced)

  • Bob Andelman

  • Billy Gammell

  • John Robichaud

  • Bob Surrette

Darts (Basic)

  • Andrew Adler

  • Jonathan Arac

  • David Giguere

  • J Halter

  • Shea Rutstein

Exploring (Basic)

  • Joseph Beasley

  • Ken Cunha

  • Ronald Cunha

  • Don Day

  • Billy Gammell

  • Ron Guerrero

  • Shea Rutstein

Forestry (Basic)

  • Bob Andelman

  • Shea Rutstein

Junior Leader

  • Walter Arell (Captain)

  • Peter Livoti

  • David MacCallum (Acting)

  • Billy Mahoney

Lumberjack (Basic)

  • Billy Mahoney

Special Mention

  • Andrew Adler

  • Richard Arell

  • Tony Cappella

  • Don Day

Special Recognition

  • Ron Broussard

  • Jay Hogan

  • Joe Newpol

  • Stanley Wojno

Naturalist (Basic)

  • Richard Andelman

  • Jonathan Arac

Pioneering (Basic)

  • Chris Brine

  • John Stengle

  • Bruce Wright

Riflery - Basic

  • Don Day

  • David Giguere

  • Ira Grishaver

  • Stephen Pineault

Riflery (Pro-Marksman)

  • Richard Charm

  • David Mahoney

  • W Mahoney

Riflery (Marksman)

  • Billy Eggers

Swimming (Basic)

  • Jim Arslanian

  • Paul Korenberg

  • Lawrence Wber

  • Swimming (Intermediate)

  • Bill Porter

Swimming (Advanced Swimmer)

  • Billy Gammell

  • John Robichaud

Tomahawking (Basic)

  • Ricky Adler

  • Ken Cunha

  • Billy Eggers

  • Bob Farnum

  • Bob Ferrerea

  • Ira Grishver

  • John Halter

  • Jay Hogan

  • Kevin Morony

  • Lawrence Weber

Tomahawking (Advanced)

  • J Keegan

 

8/18

Archery (Basic)

  • Richard Andelman

  • Jonathan Arac

  • Richard Charm

Boating (Basic)

  • Billy Eggers

Boating (Advanced)

  • Tom McEnany

  • Sherwood Tella

Darts (Basic)

  • Richard Charm

  • Jay Hogan

  • W Mahoney

  • James H. Sumner

  • Sherwood Tella

Forestry (Junior Instructor)

  • Peter Golden

Forestry (Basic)

  • R Landry

  • R Spellacy

  • Jimmy Wright

Frogman (Basic)

  • Richard Arell

  • Walter Arell

  • Jim Arslanian

  • Richard Charm

  • Billy Eggers

  • Bob Ferrera

  • Ira Grishaver

  • John Halter

  • Peter Livoti

  • David MacCallum

  • William Mahoney

  • Tom McEnany

  • John Preeper

  • Mike Shepherd

  • Dennis Sullivan

  • John Veremy

Lumberjack (Basic)

  • Richard Rehm

Special Recognition

  • Jim Arslanian

  • James Kauffman

  • David MacCallum

  • Mike Putnam

Naturalist (Basic)

  • William Mahoney

Pioneering (Basic)

  • T Battell

  • Jim Battell

  • D Crane

  • R Densmore

  • S Densmore

  • Stephen Pineault

Riflery (Basic)

  • S Howard

  • Jimmie Wright

Riflery (Marksman)

  • David Mahoney

Swimming (Intermediate)

  • Richard Andelman

  • Richard Charm

  • Billy Gammell

  • Richard Henderson

  • J Keegan

  • Joe Newpol

Swimming (Swimmer)

  • J Cloonan

Tomahawking (Basic)

  • Fred Livingstone

  • Bruce McEnany

8/25

Boating (Basic)

  • Ralph Martori

  • Art Gilman

  • Billy Eggers

Archery (Advanced)

  • Richard Arell

Riflery (Marksman)

  • Mike Shepherd

Forestry (Master)

  • Walter Arell

  • Peter Golden

  • Billy Imlach

Pioneering (Master)

  • Bruce Carroll

  • Steve Weber

Rangers

  •  

  •  

  •  

  •  

Special Recognition

  • Tommy Flynn

  • Mike Shepherd

  • Jonny Arac

Special Mention

  • Lenny Wells

  • Arthur Gilman

Double Star Camper

  • Peter Livoti

  • Junior Leader

  • David MacCallum

Archery (Junior Instructor)

  • Billy Eggers

Swimming (Junior Instructor)

  • Richard Arell

  1. Barry Adams

  2. Joseph "Jay" Adams

  3. A. Richard Anderson

  4. Charles Ashe

  5. Joseph Ashe

  6. Tony Balski (Assistant Director)

  7. John Joseph Bass

  8. Mary Boyle (Nurse)

  9. Ronnie Broussard

  10. A. Joseph Campos

  11. William Cox

  12. Peter Cullinane

  13. Charles Daley

  14. James Donovan

  15. John J. Goss

  16. Michael Green

  17. Gerald Hutchinson

  18. Jimmie LeBlanc

  19. Dave Mahoney

  20. Paul Murphy

  21. John Rosicky

  22. Floyd Russell

  23. Eugene Smith

  24. Betty Sumner

  25. Jim Laurette Sumner

  26. Herbert Weber

  27. Mary Weber (Secretary)

  28. Rosemary Weber

  29. Austin Welch (Director)

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020