Lists for 1952

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. Jay Adams (11)

  2. Richard Arell

  3. Walter Arell (11)

  4. Ronald Barnes

  5. Earl Beacham (13)

  6. Victor Bennett (8)

  7. Cliff Benoit (14)

  8. Norman Berkowitz (6)

  9. John Buckley (12)

  10. John Butler

  11. Bruce Carroll (10)

  12. David Cobb (9)

  13. Tim Coleman (11)

  14. John Coughlin (11)

  15. Stephen Cummings

  16. Gerald Curtis (11)

  17. Stephen Curtis (11)

  18. John Denny Devitt (8)

  19. Charles Dolan (9)

  20. Joe Dolan (8)

  21. John Dolan (8)

  22. David Donahue

  23. John Doran

  24. Paul Epstein (9)

  25. Tommy Faulkner (15)

  26. Roger Fremont (14)

  27. Langley Gatling (9)

  28. Peter Golden

  29. Arlen Goldstein (9)

  30. Jack Goss (13)

  31. Michael Green (13)

  32. Roger Hamel (11)

  33. Emanuel Hamelburg

  34. Roger Hamelburg

  35. Richard Healy

  36. Richard Hoffman (9)

  37. Robert Hoffman (12)

  38. Tom Hurst (10)

  39. Gerry Hutchinson (12)

  40. William Ian Imlach (8)

  41. Kenneth Kobbs

  42. John Linblad (10)

  43. Michael Maginnis (6)

  44. Gary Manfra (9)

  45. James Martorano (10)

  46. John Martorano (12)

  47. Richard Masterson (9)

  48. Jackie Mossemer

  49. Ralph Nakash

  50. Robert Nannene

  51. Charles Olken (10)

  52. Jonathan Olken (7-8)

  53. Richard Olken

  54. James Pernavas

  55. Donald Pike

  56. Richard Porcello

  57. David Prentiss (8)

  58. John Prorok

  59. David Quinn (12)

  60. Richard Quinn (15)

  61. Phillip Ray (11)

  62. Philip Richie

  63. Roger Roffman (10)

  64. David Rosenburg

  65. Frank Ross

  66. Gerald Roy

  67. Paul SanSoucie (8)

  68. Robert Serin

  69. Barry Smith

  70. Eugene Smith (11)

  71. James Smith (8)

  72. Billy Spaulding

  73. Bruce Spellman

  74. Frederick Stanley

  75. Norman Stanley

  76. Teddy Stanley (6)

  77. Eric Stanton

  78. Eric Sutton (9)

  79. Paul Vecchione (7)

  80. John Francis Veremy (9)

  81. Edward Voye (12)

  82. Bob Wagner (7)

We are missing 1 BBC News newsletter from this year.

 

7/6

Biology (Junior Instructor)

  • Michael Green

Junior Leader

  • Jay AdamWalter Arells (acting)

  • Earl Beacham

  • Dave Donahue

  • Jack Goss

  • Roger Hamel (Acting

  • Richard Quinn (Captain)

Young Eagles

  • David Prentiss (Chief)

  • Eric Stanton (Medicine Man)

  • David Wagner (Chief)

Archery (Junior Instructor)

  • Walter Arell

  • Dave Donahue

Riflery (Junior Instructor)

  • Jay Adams

  • Earl Beacham

  • David Quinn

 

7/19

Young Eagles

  • Norman Berkowitz (Chief)

  • Robert Wagner (Assistant Chief)

7/20

Archery (Basic

  • John Martorano

Archery (Advanced)

  • Jack Goss

Darts (Basic)

  • James Martorano

  • John Martorano

  • John Veremy

Naturalist (Basic)

  • Victor Bennett

  • Charles Olken

Pioneering (Basic)

  • Dave Donahue

  • John Martorano

Riflery (Basic)

  • Bruce Carroll

  • Charles Dolan

  • Dave Donahue

  • Langley Gatling

  • Phil Ritchie

  • Peter Golden

  • Tom Hurst

  • James Martorano

  • John Martorano

  • Ralph Nakash

Small Craft (Basic)

  • Earl Beacham

  • James Martorano

Swimming (Intermediate

  • Earl Beacham

  • James Martorano

Swimming (Swimmer)

  • Jack Goss

Waterfront (Junior Instructor)

  • Roger Fremont

7/27

Junior Counselor

  • Richard Quinn (In Training)

Star Camper

  • John Coughlin

  • John Martorano

  • Richard Quinn

8/2

Boating (Basic)

  • John Buckley

  • John Martorano

Boating (Advanced)

  • James Martorano

Forestry (Lumberjack)

  • Earl Beacham

  • Cliff Benoit

  • Roger Fremont

  • John Martorano

Naturalist (Basic)

  • Earl Beacham

  • Roger Fremont

  • John Martorano

  • Eric Stanton

Naturalist (Master)

  • Earl Beacham

Pioneering (Master)

  • Earl Beacham

  • Roger Fremont

  • Gerald Hutchinson

Pioneering (Basic)

  • Victor Bennett

  • Dan Coughlin

  • Jack Goss

  • James Smith

Riflery (Basic)

  • Tim Coleman

  • Steve Curtis

  • Roger Hoffman

Swimming (Swimmer)

  • Earl Beacham

  • James Martorano

  • Barry Smith

Swimming (Intermediate)

  • Barry Smith

  • John Veremy

Swimming (Beginner)

  • Roger Roffman

8/9

Boating (Basic)

  • Tom Faulkner

  • Robert Hoffman

Darts (Basic)

  • Robert Hoffman

Forestry (Basic)

  • Bruce Carroll

  • Roger Hoffman

  • Charles Olken

  • Donald Pike

Forestry (Lumberjack)

  • Jack Goss

  • Michael Green

Special Recognition

  • Langley Gatling

  • Tom Hurst

  • Dave Prentiss

  • Eugene Smith

  • Bruce Speilman

Photography (Basic)

  • Peter Golden

  • Donald Pike

  • Eric Stanton

  • Billy Imlach

  • Bob Wagner

Riflery (Pro-Marksman)

  • Earl Beacham

  • Cliff Benoit

  • Tim Coleman

  • Donald Donahue

  • Jerry Manfra

Riflery (Basic)

  • Arlen Goldstein

  • Charles Oaken

  • Phillip Ray

Swimming (Swimmer)

  • Roger Fremont

Swimming (Intermediate)

  • Jim Smith

Swimming (Beginner)

  • Bob Wagner

 

8/16

Boating (Basic)

  • Charles Dolan

  • Paul Epstein

Boating (Advanced)

  • Tom Faulkner

  • Robert Hoffman

Exploring (Basic)

  • Earl Beacham

  • Roger Fremont

  • Gerald Hutchinson

Forestry (Basic)

  • Tom Faulkner

  • Robert Hoffman

  • Eric Stanton

Forestry (Lumberjack)

  • James Martorano

  • Donald Pike

Forestry (Junior Instructor)

  • John Martorano

Special Recognition

  • Bruce Carroll

  • Jack Messemer

  • Fred Stanley

  • Robert Wagner

Naturalist (Advanced)

  • Earl Beacham

  • Roger Fremont

  • Gerald Hutchinson

  • Jerry Manfra

Riflery - (Junior Instructor)

  • Gerald Hutchinson

Riflery (Pro-Marksman)

  • Gerald Hutchinson

  • Barry Smith

Riflery (Marksman)

  • Jerry Manfra

  • Barry Smith

Swimming (Swimmer)

  • Tom Faulkner

  • Robert Hoffman

Swimming (Beginner)

  • Jerry Manfra

  • Donald Pike

Star Camper

  • James Martorano

  1. Barry Adams (Young Eagles Program - Junior Counselor)

  2. Richard Anderson (Pioneering)

  3. Bert Ault (General)

  4. Louise Auld (Cook)

  5. Tony Balski (assistant Director)

  6. Joe Campos (General Activities)

  7. Tom Cooke (Caretaker)

  8. George Curtin (Pioneering)

  9. Florence DeFlumeri (Cook)

  10. Patricia DeFlumeri (Secretary)

  11. Patrick DeFlumeri (Food Purchaser)

  12. Jerry Denman (Camp Manager)

  13. Gladys Healey (Laundry)

  14. Ann Lee Marko (Nurse, Dietician)

  15. Samuel Marko (Dramatics, General Counseling)

  16. Margaret McKeogh (Dining Hall)

  17. William O'Neil (Biology)

  18. Robert Quinn (General Activities)

  19. Al Sancho (Waterfront, Athletics)

  20. Vera Smith (Camp Mother)

  21. Austin Welch (Director)

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020