Lists for 1965

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. Warren Auld (7)

  2. Albert Avallon (13)

  3. Paul Bailey (14)

  4. David Boldebook

  5. Stephen Boston (14)

  6. Donald Boyd

  7. Allen Brailey (17)

  8. Robert Brailey (11-12)

  9. Ethan Brand

  10. Stephen Cabitt (12-13)

  11. William Castellon

  12. Lloyd Castleman

  13. Harrison Chapman (14)

  14. Kevin Connolly (14)

  15. Jonathan Cooper (13)

  16. Stephen Cordell

  17. Tim Cronin (6)

  18. Laurence Cusolito (10)

  19. Christopher Darling (13)

  20. Froderik DeAngelo

  21. William Dougherty

  22. Edward Doyle (12)

  23. Albert Edwards (12)

  24. David Edwards (12-13)

  25. Michael Ehrlich

  26. Joseph Fallon (12)

  27. Steven Finer (14)

  28. Bruce Freeman (12)

  29. David Friedlander

  30. Thomas Frost (13)

  31. David Frost (11)

  32. Thomas Gillespie

  33. Stephen Gluck

  34. Bill Garrison

  35. Bob Garrison

  36. Stanley Gracyk (9)

  37. David Grosser (11)

  38. Mark Guiness (14)

  39. Daniel Haas (12)

  40. Robert Hannon (13)

  41. Lee Hansen

  42. Geoffrey Heilmann (16)

  43. Richard Hilly

  44. Richard Hirschfield (14)

  45. Randy Hood

  46. William Holmes

  47. Nicholas Howe (12)

  48. Lawrence Isaacs

  49. Stephen Jackson

  50. Harry Johnson (14)

  51. Joe Johnson (13)

  52. David Jones (8)

  53. William Karpf

  54. Paul Krokos

  55. Barry Lampl (13)

  56. Bernard Leipzig

  57. Jonathan Levin

  58. Stuart Light

  59. Edward Light (14)

  60. Bob Lucia (14)

  61. Douglas MacCallum

  62. Richard "Buttons" Manburg (12)

  63. Rex Martin (9)

  64. Paul Martineau (10)

  65. Richard McDonough

  66. Joseph McCormack

  67. William McGovern (17)

  68. Steven Medoff

  69. Alan Mendelson

  70. David Moffat

  71. David Newman (11)

  72. Jonathan Olmer (13)

  73. Gary Pagar

  74. Michael Paskauskas (10)

  75. Ricky Piscopo

  76. Bernard Piscopo (11)

  77. Harris Pitnoff

  78. Warren Queeney (11)

  79. Pat Rahilly (11)

  80. Robert Richter (8)

  81. Steven Robbat (13)

  82. Robert Rochester (15)

  83. Mike Rosenthal (11)

  84. Edgar Rossi

  85. Jonathan Rubin (10)

  86. Lincoln Russell (12)

  87. Jonathan Sallet (13)

  88. Charles Savva

  89. Philip Savva (14)

  90. Fred Schilling (16)

  91. David Scott

  92. Richard Severini (11)

  93. Chris Severini (12)

  94. Geoffrey Shanklin (12)
  95. Barry Sherman (13)

  96. Michael Sidd

  97. David Siegel (9)

  98. Joel Siegel (10)

  99. John Stanley

  100. Kenneth Stewart (15)

  101. Jon Tilton (13)

  102. Clifford Wallen (13)

  103. Sherman Wallen (8)

  104. John Wallace (12)

  105. Alan Waters

  106. William Webster (7)

  107. Jeffrey Weiner

  108. Jeffrey Wool

  109. Robert Woolf (15)

  110. Christopher Young

  111. Paul Young(13)

  112. Richard Zirin

  113. Carl Zuckermn (13)

  114. David Suckerman (11)

  115. Gregory Zwicki

7/3

Special Mention

  • Steve Cabbitt

  • Jon Cooper

  • David Edwards

  • Steven Finer

  • David Frost

  • Tom Frost

  • Daniel Haas

  • Geoffrey Heilman

  • Joseph Johnson

  • Rex Martin

  • Michael Paskauskas

  • Patrick Rahilly

Special Spot Mention

  • Barry Lampl

  • Sherman Wallen

  • Jeffrey Wool

  • Carl Zuckerman

Junior Leader

  • Stephen Boston (full)

  • Steven Finer (Full)

  • Stephen Levine (Sub)

  • Edward Light (Sub)

  • Geoffrey Shanklin (3 Day Tour)

Athletics (Junior Instructor)

  • Harrison Chapman

Athletics (Basic)

  • Robert Brailey

  • Harrison Chapman

  • David Frost

  • Tom Frost

  • Steven Gluck

  • Stanley Gracyk

  • David Grosser

  • Mark Guiness

  • Daniel Haas

  • Harry Johnson

  • Joseph Johnson

  • Paul Martineau

  • Chris Severini

  • Geoffrey Shanklin

  • Joel Siegel

  • Ken Stewart

  • Cliff Wallen

Forestry (Basic)

  • Albert Avallon

  • Al Edwards

  • Nicholas Howe

Pioneering (Basic)

  • Richard Hilly​

  • Bill Webster

  • Stephen Jackson

  • Jon Rubin

  • Michael Paskauskas

Riflery (Basic)

  • David Edwards

  • Michael Ehrlich

  • Daniel Haas

  • Carl Zuckerman

  • Paul Krokas

  • Mitchell Sidd

  • Steve Medoff

  • Harrison Chapman

  • Richard Manburg

  • Joel Siegal

  • David Zucker,am

  • Barry Sherman

  • Harris Pitnof

  • Albert Avallon

  • David Frost

  • Jon Rubin

  • Glenn Suhd

  • Steven Gluck

  • David Grosser

  • Larry Isaacs

  • Richard Deverini

  • Tom Frost

  • Robert Lucia

  • Ken Stewart

  • Edward Doyle

Science (Basic)

  • David Edwards

  • Barry Lampl

  • Steve Robbat

  • David Zuckerman

  • Carl Zuckerman

Swimming (Basic)

  • Timothy Cronin

  • Sherman Wallen

Boating (Advanced)

  • William Garrison

  • Harry Johnson

  • Joseph Johnson

Exploring (Advanced)

  • Lincoln Russell

Boating (Junior Instructor)

  • Stephen Boston

  • Stephen Levine

 

7/10

Special Mention

  • Steven Gluck

  • Mark Guiness

  • Billy Karpf

  • Richard McDonough

  • Steve Robbat

  • Michael Rosenthal

  • David Siegel

  • Joel Siegel

  • Bill Webster

Riflery (Master)

  • Steven Finer

Boating (Basic)

  • Michael Ehrlich

  • David Siegel

  • Joel Siegel

  • Steve Robbat

  • Jon Rubin

  • Larry Isaacs

  • Richard McDonough

  • Michael Rosenthal

  • Timothy Cronin

  • Steve Cabitt

Athletics (Basic)

  • Richard McDonough

  • Jonathan Rubin

  • Barry Lampl

Exploring (Basic)

  • John Wallace

  • Rex Martin

  • Bob Richter

  • Don Boyd

  • Michael Ehrlich

  • Richard Manburg

Exploring (Advanced)

  • Stuart Light

  • Steven Finer

Riflery (Basic)

  • Sherman Wallen

  • David Newman

  • Robert Brailey

  • Michael Paskauskas

  • David Siegel

  • Albert Edwards

  • Stuart Light

Riflery (Advanced)

  • Barry Sherman

  • Stephen Levene

  • Steven Finer

Geology (Basic)

  • Harris Pitnof

  • David Zuckerman

Swimming (Swimmer)

  • Barry Limpl

Swimming (Intermediate)

  • Michael Ehrlich

Boating (Junior Instructor)

  • Jon Cooper

  • Jeffrey Wool

Riflery (Sharpshooter Bar 1)

  • Stephen Levene

Riflery (Sharpshooter Bar 2)

  • Steven Finer

Riflery (Instructor)

  • Steven Finer

 

7/17

Star Camper

  • Lincoln Russell

Special Recognition

  • Michael Paskauskas

Special Mention

  • Carl Zuckerman

  • BillWebster

  • Joe l Siegel

  • David Siegel

  • Patrick Rahilly

  • Richard Manburg

  • Harry Johnson

  • Nicholas Howe

  • Bruce Freman

  • Warren Auld

  • Albert Avallon

  • Robert Brailey

  • David Front

Special Spot Mention

  • Christopher Severine

  • Robert Lucia

Junior Leader

  • Edward Light (Acting)

Geology (Basic)

  • Stuart Light

  • Paul Bailey

  • Larry Isaacs

  • Jonathan Rubin

Geology (Naturalist)

  • Mark Guiness

  • Barry Lampl

  • David Edwards

  • Steve Robbat

  • David Zuckerman

Chemistry (Basic)

  • Harris Pitnof

Chemistry (Advanced)

  • Carl Zuckerman

Forestry (Basic)

  • Sherman Wallen

Forestry (Lumberjack)

  • Robert Brailey

Riflery (Basic)

  • Bruce Freeman

Riflery (Advanced)​

  • Mitchell Sidd​

  • Richard Severini

Riflery (Pro-Marksman)

  • Bob Garrison

  • Barry Sherman

Boating (Advanced)

  • Joel Siegel

  • David Siegel

Swimming (Advanced Swimmer)

  • Barry Lampl

Geology (Special Award - Fossils)

  • Steve Medoff

  • Mark Guiness

  • David Zuckerman

  • Michael Rosenthal

  • Barry Lampl

  • Steve Robbat

  • David Edwards

  • Stuart Light

  • Carl Zuckerman

  • William Garrison

  • Paul Bailey

  • Larry Isaacs

  • Harris Pitnof

  • Mitchell Sidd

  • John Wallace

Exploring (Basic)

  • Paul Bailey

  • Robert Woolf

Exploring (Advanced)

  • Richard Manburg

  • Stephen Boston

  • Rex Martin

Athletics (Basic)

  • Edward Doyle

  • David Zuckerman

  • Michael Rosenthal

  • Richard Severini

  • Paul Young

  • Robert Lucia

  • Stephen Boston

  • Billy Karpf

  • David Friedlander

  • Carl Zuckerman

  • David Siegel

  • Albert Avallon

  • Steven Robbat

  • Patrick Rahilly

  • Rex Martin

  • RIchard Manburg

  • Harris Pitnof

  • Robert Woolf

  • David Newman

  • Sherman Wallen

  • John Wallace

Athletics (Advanced)

  • Sherman Wallen

  • David Frost

  • Robert Brailey

  • Cliff Wallen

  • Joel Siegel

 

7/24

Star Camper

  • Michael Paskauskas

Special Recognition

  • Will Webster

  • Rex Martin

Junior Leader

  • Dick Hirschfield (Acting)

  • Paul Bailey (Sub)

Geology (Junior Instructor)

  • Mark Guiness

Special Mention

  • Richard Manburg

  • Timothy Cronin

  • Ken Stewart

  • David Grosser

  • Robert Brailey

  • Steven Finer

  • Christopher Severini

  • Stephen Robbat

Special Spot Mention

  • Barry Lampl

Boating (Junior Instructor)

  • David Siegel

Geology (Basic)

  • Barry Lampl

  • John Wallace

Boating (Basic)

  • Robert Woolf

  • Stuart Light

  • David Zuckerman

  • Carl Zuckerman

  • Barry Lampl

  • Steve Cordell

  • Jonathan Rubin

Boating (Advanced)

  • Geoffrey Shanklin

  • Steve Robbat

  • Jon Olmar

  • Jonathan Rubin

Zoology (Basic)

  • Mitchell Sidd

  • Steve Medoff

  • John Wallace

  • Paul Bailey

Forestry (Master)

  • David Newman

Forestry (Basic)

  • David Siegel

  • Glenn Suhd

Swimming (Swimmer)

  • Paul Young

  • Albert Avallon

  • Tom Frost

  • Harry Johnson

Athletics (Master)

  • Barry Lampl

  • Jonathan Rubin

Athletics (Advanced)

  • Ken Stewart

  • David Grosser

  • Albert Avallon

  • Tom Frost

  • Barry Lampl

  • Jonathan Rubin

  • Paul Young

  • Mark Guiness

  • Daniel Haas

  • Stephen Jackson

  • Stephen Robbat

  • Richard Severini

  • Carl Zuckerman

Riflery (Advanced)

  • Geoffrey Shanklin

  • Michael Paskauskas

Riflery (Basic)

  • Richard McDonough

Riflery (Pro-Marksman)

  • David Grosser

  • Richard Severini

  • Geoffrey Shanklin

  • Albert Avallon

  • Lincoln Russell

  • David Frost

  • Richard Manburg

  • Barry Sherman

Riflery (Marksman)

  • Bob Garrison

Riflery (Marksman First Class)

  • Bob Garrison

Riflery (Sharpshooter Bar 1)

  • Stephen Levene

Riflery (Sharpshooter Bar 2)

  • Steven Finer

7/31

Horseshoes (Junior Instructor)

  • Paul Bailey

  • Richard Manburg

  • Robert Woolf

Forestry (Junior Instructor)

  • Steve Cabitt

Junior Leader

  • Kevin Connolly (Acting)

  • Philip Savva Jr. (3 Day Tour)

  • Cliff Wallen (3 Day Tour)

Special Mention

  • David Jones​

  • Bernard Piscopo

  • Michael Rosenthal

  • Philip Sava Jr.

  • Paul Martineau

  • Robert Richter

  • Albert Edwards

  • Barry Sherman

  • John Wallace

Special Spot Mention

  • Richard Severini

  • Mark Guiness

Special Recognition

  • Paul Young

  • Warren Queeney

Star Camper

  • Eric Lesselbaum

Athletics (Basic)

  • Gary Pagar

  • William Dougherty

  • Steven Cordell

  • John Stanley

  • Buddy Leipzig

  • Randy Hood

  • William Garrison

  • Bernard Piscopo

Athletics (Advanced)

  • Michael Rosenthal

  • David Newman

Boating (Basic)

  • David Edwards​

  • Albert Edwards

  • John Stanley

  • John Wallace

  • Joe McCormick

  • Jon Sallet

  • Richard Severini

  • Bill Castellon

  • Sherman Wallen

  • Bernard Piscopo

Boating (Advanced)

  • Steve Cordell​

  • Michael Rosenthal

Exploring (Basic)

  • Bernard Piscopo

Exploring (Master)​

  • Steven Finer

  • Edward Light

  • Stephen Boston

  • Richard Manburg

Tomahawking (Basic)

  • David Boldebook

  • Tom Frost

  • Richard Manburg

  • Daniel Haas

  • Steve Cordell

Pioneering (Basic)

  • David Jones

  • Bruce Freeman

  • Bill Castellon

  • Douglas MacCallum

  • Mitchell Sidd

  • Buddy Leipzig

Riflery (Marksman)

  • David Frost

Riflery (Pro-Marksman)

  • David Boldebook

Riflery (Sharpshooter Bar 4)

  • Stephen Levene

Meteorology (Basic)

  • Sherman Wallen

  • Albert Edwards

Geology (Basic)

  • David Boldebook

  • Joseph Johnson

  • Sherman Wallen

  1. Tony Balski (Assistant Director)

  2. Allen Bradley

  3. John Clark

  4. Claire Cronin (Nurse)

  5. Leon Dauteuil (Maintenance)

  6. John "Bruno" Durand

  7. Steve Finer

  8. Arthur Fitzgerald

  9. Bill Garrison (Kitchen)

  10. Tom Gillespie

  11. Peter Grasso (Trainee)

  12. Isabel Hadley (Cook)

  13. Owen Hadley (Cook)

  14. Jeff Heilmann (Trainee)

  15. Al Leland (Trainee)

  16. John Lorden

  17. M Sel (Administration)

  18. Ronald Mayer

  19. John McCabe

  20. Bill McGovern (Kitchen)

  21. Alan Mendelson (Trainee)

  22. David Moore

  23. Robert "Boris" Pastuszak

  24. Eugene Plasse

  25. Pat Rahilly

  26. Harold Robinson

  27. Linc Russell (Kitchen)

  28. Lenny Santos

  29. Fred Schilling (Trainee)

  30. Al Silverman

  31. Neal Silverman

  32. Glenn Suhd (IT, Trainee)

  33. Mel Suhd

  34. Yetta Suhd (Administration)

  35. Michael B "Barry" Tressler

  36. Austin Welch (Director)

  37. Leah Welch

  38. Hank Witholt

  39. Paul Young (Kitchen)

  40. Carl Yunes

8/7

Double Star Camper

  • Steven Finer

Special Recognition

  • Kevin Connolly​

Special Spot Mention

  • David Newman

  • Stephen Cabitt

  • Warren Auld

Special Mention

  • Edward Doyle​

  • Tommy Cronin

  • David Scott

  • Alan Waters

  • Albert Avallon

  • Patrick Rahilly

  • David Boldebook

  • Jon Almer

Junior Leader

  • Cliff Wallen (Sub)

  • Robert Hannon (3 Day Tour)

Boating (Junior Instructor) 

  • William Dougherty

  • Jon Olmer

  • Michael Rosenthal

Exploring (Junior Instructor)

  • Geoffrey Shanklin

  • David Friedlander

Riflery (Pro-Marksman)

  • Barry Yines

  • Joseph Fallon

  • Richard Manburg

  • Stephen Boston

Riflery (Marksman)

  • Richard Manburg

  • Stephen Boston

Riflery (Marksman First Class)

  • David Frost

Riflery (Sharpshooter)

  • Bob Garrison

Riflery (Sharpshooter Bar 5)

  • Stephen Levene

Riflery (Sharpshooter Bar 6)

  • Stephen Levene

Meteorology (Basic)

  • Harry Johnson

  • Richard Zirin

  • Christopher Darling

Meteorology (Advanced)

  • Christopher Darling​

  • Harry Johnson

Exploring (Basic)

  • David Scott

  • Joe McCormick

  • Tom Frost

  • Timothy Cronin

  • Albert Avallon

Exploring (Advanced)

  • Jonathan Levin

Athletics (Basic)

  • Warren Queeney

  • Jon Sallet

  • David Boldebook

Zoology (Naturalist)

  • John Wallace

Boating (Basic)​

  • Larry Cusolito

  • David Scott

Swimming (Basic)

  • Warren Auld

Swimming (Advanced Swimmer)​

  • Glenn Suhd

  • Bill McGovern

 

8/14

Special Recognition

  • Jon Tilton

  • Michael Rosenthal

Special Spot Mention

  • Daniel Haas

Special Mention

  • Daniel Haas

  • Jon Sallet

  • Christopher Darling

  • Joseph Fallon

Junior Leader

  • Phillip Savva Jr. (Sub)

  • Robert Rochester (Acting)

Meteorology (Basic)

  • Jon Olmer

  • Jon Sallet

Meteorology (Advanced)

  • Jon Sallet

  • Richard Zirin

Swimming (Basic)​

  • Paul Martineau

Boating (Basic)

  • Chris Severini

  • Edward Doyle

Boating (Advanced)

  • Albert Avallon

  • Edward Doyle

Athletics (Basic)

  • Christopher Darling

  • Richard Zirin

  • Paul Krokas

Pioneering (Basic)

  • David Edwards​

  • David Friedlander

Chemistry (Basic)

  • Mitchell Sidd

  • Barry Sherman

Exploring (Advanced)

  • Kevin Connolly

  • Phillip Savva Jr.

Tomahawking (Basic)

  • Kevin Connolly

  • Albert Avallon

  • Tom Frost

Zoology (Basic)

  • Albert Edwards
  • Barry Sherman
  • Jon Tilton

Riflery (Marksman)​

  • Barry Sherman
  • Barry Yunes

Tower (Sky Corral Building - Tower Boss)

  • Steven Finer

Tower (Sky Corral Building)

  • Robert Rochester​
  • Steve Cabitt
  • Jonathan Levin
  • Stephen Levene

Spelunkering (Basic)

  • Mitchell Sidd

  • Christopher Young

  • Philip Savva Jr.

  • Geoffrey Shanklin

  • Richard Manburg

  • Daniel Haas

  • Michael Rosenthal

  • Warren Queeney

  • Joe McCormick

  • Timothy Cronin

  • Cliff Wallen

  • Barry Sherman

  • Stephen Levene

  • David Boldebook

  • Alan Waters

  • Jonathan Levin

  • David Friedlander

  • Steven Finer

  • Christopher Darling

  • Jon Sallet

  • Lee Hanson

  • Jon TIlton

  • David Edwards

  • Paul Krokos

  • Joseph Fallon

  • Steve Robbat

All BBC Boy

  • Michael Rosenthal

Director's Special Recognition

  • Warren Queeney

Special Recognition

  • David Edwards

  • Daniel Haas

  • Stephen Gracyk

  • Paul Martineau

Special Spot Mention

  • Sherman Wallen

  • Larry Cusilito

  • Stanley Gracyk

Junior Leader

  • Robert Brailey (Sub)

  • Joseph Fallon (Sub)

  • Robert Hannon (Sub)

LIT

  • Eric Lesselbaum​

  • Steven Finer

Leader

  • Fred Schilling

  • Allen Leland

  • Allen Brailey

  • William McGovern

Astronomy (Master)

  • Jon Sallet​

Pioneering (Master)

  • Barry Yunes​

Pioneering (Advanced)

  • Paul Young​

  • Douglas MacCallum

  • William Castellon

Astronomy (Master)

  • Jon Sallet​

Pioneering (Master)

  • Barry Yunes​

Pioneering (Advanced)

  • Paul Young​

  • Douglas MacCallum

  • William Castellon

Swimming (Beginner)

  • Sherman Wallen

  • Paul Martineau

  • Timothy Cronin

  • Warren Auld

Swimming (Swimmer)

  • Harry Johnson

  • Tom Frost

  • Albert Avallon

Swimming (Advanced Swimmer)

  • William McGovern

Swimming (Junior Life Saving)

  • Stephen Boston

Swimming (Senior Life Saving)

  • Allen Leland

Swimming (Basic)

  • Gary Pagar

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020