Lists for 1960

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. Barry Abrams

  2. Mark Abrams

  3. Dan Ahern

  4. Timothy Ahern

  5. Lawrence Albertelli

  6. Kenneth Alden (14)

  7. James Barry (14)

  8. Paul Battaglia (8)

  9. Roland Bennett

  10. Norman Berkelhamer (7)

  11. Jeffrey Berlin

  12. Donald Black (13)

  13. Peter Black

  14. David Blohm

  15. Gary Boldebook(15)

  16. James Boldebook (13)

  17. Allen Brailey (12)

  18. Kenneth "Kenny" Breton

  19. David Brock

  20. David Brooke (12)

  21. Larry Brown

  22. David Campbell

  23. Edward Campbell (11)

  24. Ronny Carter

  25. John Carvello

  26. Marc Chase

  27. John Clarke

  28. Mike Cochran

  29. Richard Coen (13)

  30. Bert Cole

  31. Fred Collins (13)

  32. James Cooke (14)

  33. Mitchell Cotton

  34. Peter Cotton

  35. Robert Cotton

  36. Bill Cowles

  37. Dwight Cowles (14)

  38. Keith Dennehy (11)

  39. Jay Easton

  40. Daniel Engl

  41. Tom Fazio (13)

  42. Steven Finer

  43. William Finer

  44. Skipper Fischer (8)

  45. Arthur Fitzgerald

  46. Richard Fletcher

  47. Skipper Fletcher (8)

  48. Bob Fogel (14)

  49. David Fogel (12)

  50. Jerry Fowler

  51. Douglas Fraiman

  52. Richard Fraiman (11)

  53. Jerald Giguere

  54. M Glickson

  55. Jay Gold

  56. Don Grenier

  57. Robert Hargrove

  58. Bradley Hermanson

  59. Richard Jenson (13)

  60. Robert "Bob" Kahane

  61. Billy Kaman (8)

  62. Stephen Karon

  63. David Kertzman

  64. Mitchell Kertzman (11)

  65. Bob Kirsch (10)

  66. Robert Kirsch

  67. Henry Klein

  68. Jerry Klein

  69. Robert Kohn

  70. Larry Kreite

  71. Kevin Leary

  72. Richard Leary (12)

  73. Allen Leland (11)

  74. David Lenat

  75. Richard Lenat

  76. Stephen Lesberg (13)

  77. Alan Levine

  78. Joseph Linkin

  79. Chuck Lord

  80. Jon Lord

  81. Stephen Lord

  82. James Lowell (15)

  83. Danny Martin

  84. Edward Martin

  85. Manuel "Manny" Martins

  86. David Maslan

  87. Arthur Mason (11)

  88. David Masters

  89. Ronald "Ronnie" Mayer

  90. Jay McCrensky (11)

  91. Peter McGovern

  92. Robert Mercer

  93. Charles "Terry" Mitchell (13)

  94. Miguel Mujica (11)

  95. Alexander "Sandy" Murphy

  96. Barry Musi

  97. Robert Myerson (13)

  98. David Nash

  99. Joseph Newpol (16)

  100. Stephen "Steve" Newpol

  101. Marc Oddo (8)

  102. Alan Oszy

  103. Gary Perkins

  104. Steven Phillips (14)

  105. John Poland

  106. Whittier "Whit" Porter (12)

  107. Michael Putnam (15)

  108. Thomas Putnam (13)

  109. Steven Reiter

  110. James Rosicky

  111. John Maxwell Ross (13)

  112. Joel Rubenstein

  113. Gene Rudgenski (13)

  114. Philip Savva Kr. (9)

  115. Robert Shanna

  116. Mark Shapiro

  117. Dana Sheff (13)

  118. Brian Shepherd (12)

  119. Bob Shifler

  120. Gerry Shifler

  121. Neal Silverman (12)

  122. Bede Smith (12)

  123. William Smith

  124. Duffy Sugarman (14)

  125. Roy Turkanis (9)

  126. Kit Waite

  127. Peter Waite (11)

  128. Robert "Bob" Wayne

  129. Rosemary Weber

  130. David Weinrebe (11)

  131. Robert "Bob" Weinsteind

  132. Bernard Wilensky

7/2

Special Mention

  • Manuel Martins

  • "Bede" Smith

  • Mark Abrams

  • Ronald Mayer

  • Bob Shlifer

  • Edward Martin

  • Bob Wayne

  • Peter Black

  • Marc Chase

Geology (Advanced)

  • Barry James

  • David Fogel

Geology (Basic)

  • Robert Mercer

Biology (Basic)

  • Robert Weinstein

  • Arthur Fitzgerald

  • Richard Jenson

  • Jeffrey Berlin

  • Mark Abrams

Forestry (Basic)

  • Whit Porter

Astronomy (Basic)

  • "Bede" Smith

  • Mitchell Kertzman

Boating (Basic)

  • Keith Dennehe

Tomahawking (Basic)

  • Mitchell Kertzman

Darts (Basic)

  • Jeffrey Berlin

7/9

Special Mention

  • Barry Abrams

  • David Blohm

  • David Kertzman

  • Bernard Wilensky

  • Dwight Cowles

  • Marc Oddo

Junior Leader

  • Duffy Sugarman (Sub)

  • Robert Myerson (Sub)

  • Arthur Fitzgerald (Sub)

  • James Barry (Acting)

  • Jay Gold (Acting)

Forestry (Basic)

  • David Campbell

  • Peter Waite

  • David Kertzman

  • Mitchell Kertzman

  • Henry Klein

  • Skipper FIscher

  • Phil Savva

  • Gerald Giguere

  • Dana Sheff

Tomahawking (Basic)

  • Skipper Fischer

Astronomy (Basic)

  • Arthur Fitzgerald

  • Mark Abrams

Geology (Basic)

  • Richard Jenson

  • Allen Brailey

Swimming (Swimmer)

  • Bob Shanna

Swimming (Intermediate)

  • "Bede" Smith

  • Whit Porter

  • Robert Weinstein

  • John Carvello

  • Joseph Linkin

  • Keith Dennehey

  • Kenny Bretton

Biology (Basic)

  • Barry Abrams

  • Bob Shlifer

  • Joel Rubenstein

  • M Glickson

Exploring (Basic)

  • David Maslan

  • Allen Brailey

  • "Bede" Smith

  • Mark Abrams

  • Bob Shlifer

  • David LEnat

  • Edward Martin

  • Arthur Fitzgerald

Junior Leader

  • Jay Gold (Acting)

  • James Barry (Acting)

  • Jay Gold (Head)

  • Arthur Fitzgerald (Sub)

  • Robert Myerson (Sub)

  • Duffy Sugarman (Sub)

  • James Lowell (Sub)

7/16

Junior Leader

  • Robert Mercer(Sub)

  • James Lowell (Acting)

  • Ronald Mayer (Sub)

Special Recognition

  • Mark Shapiro

  • Stephen Lesberg

Special Mention

  • Edward Martin

  • Barry Musi

  • Paul Battaglia

  • Richard Coen

  • Freddie Collins

  • Robert Mercer

  • Don Grenier

  • Jerry Fowler

  • Sandy Murphy

Darts (Basic)

  • Joseph Linkin

  • Stephen Lesberg

  • David Fogel

  • David Kertzman

  • David Blohm

Exploring (Basic)

  • Bob Wayne

  • Mark Shapiro

  • Mitchell Kertzman

Geology (Advanced)

  • Stephen Newpol

Astronomy (Basic)

  • Dana Sheff

  • Robert Weinstein

  • Keith Dennehey

  • David Lenat

Biology (Basic)

  • Allen Brailey

Exploring (Advanced)

  • Richard Coen

  • Richard Fraiman

Swimming (Intermediate)

  • John Carvello

  • Robert Weinstein

  • Kenny Breton

  • Whit Porter

  • Joseph Linkin

  • "Bede" Smith

  • Keith Dennehey

  • Robert Shanna

  • James Lowell

  • Rosemary Weber

Boating (Basic)

  • Peter McGovern

  • Bert Cole

  • Joel Rubenstein

 

7/23

Star Camper

  • James Lowell

  • Ronald Mayer

  • David Fogel

Special Recognition

  • Jay Gold

  • Bob Shlifer

  • "Bede" Smith

Special Mention

  • Freddie Collins

  • Jeffrey Berlin

  • Kenny Breton

  • Arthur Fitzgerald

  • Peter McGovern

  • Larry Kreite

Pioneering (Advanced)

  • Sandy Murphy

  • Duffy Sugarman

  • Bernard Wilensky

  • Ronald Mayer

  • Gene Rudgenski

  • James Barry

Pioneering (Basic)

  • Robert Wayne

  • Mark Abrams

Forestry (Master)

  • Bob Fogel

Darts (Basic)

  • David Fogel

  • Stephen Lesberg

  • Bob Wayne

  • Ronny Carter

  • Robert Myerson

  • Steven Phillips

  • Richard Jenson

  • David Nash

  • Roy Turkanis

  • Mitchell Kertzman

  • Joel Robinson

  • Barry Abrams

  • John Carvello

  • Alan Levine

  • Edward Martin

  • Skipper Fischer

  • Henry Klein

  • Mark Abrams

  • Sandy Murphy

  • David Kertzman

  • Joseph Linkin

  • Danny Martin

Darts (Expert)

  • Jerry Klein

Astronomy (Master)

  • Jeffrey Berlin

Biology (Basic)

  • Mark Shapiro

  • Bob Wayne

  • Dana Sheff

Riflery (Basic)

  • Bobby Kirsch

  • Danny Engl

  • James Lowell

  • Peter Black

  • Ronny Carter

  • David Kertzman

  • Peter McGovern

  • Kit Waite

Swimming (Intermediate)

  • Manuel Martins

  • Jerry Klein

  • Arthur Fitzgerald

  • Alan Levine

Junior Leader

  • Richard Leary (Acting)

  • Tom Fazio (Sub)

  • James Lowell (Acting)

  • Ronald Mayer (Acting)

 

7/31

Junior Leader

  • Duffy Sugarman

  • Ronald Mayer (acting)

  • Gene Rudgenski (Sub)

Special Recognition

  • James Boldebook

Special Mention

  • Danny Martin

  • Dwight Cowles

  • Mitchell Cotton

  • Norman Berkelhammer

  • Michael Putnam

  • Robert Weinstein

  • David Weinrebe

  • Bill Finer

  • Richard Fraiman

  • Stephen Karon

  • Danny Engl

  • Keith Dennehey

  • Jay Easton

  • John Ross

  • Kevin Leary

  • Bobby Kohn

Biology (Basic)

  • David Brock

Geology (Basic)

  • Kenneth Alden

  • Barry Musi

Astronomy (Basic)

  • Larry Brown

  • Donald Black

  • Jon Lord

  • Stephen Lord

  • Lawrence Albertelli

  • Kenneth Alden

Meteorology (Basic)

  • Keith Dennehey

  • Robert Weinstein

Craft Guild (Apprentice)

  • Stephen Newpol

  • Steven Reiter

  • Bob Shlifer

  • Richard Fraiman

  • Bill Finer

  • Steve Finer

  • Peter Cotton

  • Bob Wayne

  • David Maslan

  • Allen Brailey

  • Michael Putnam

  • Thomas Putnam

  • Richard Coen

  • Stephen Lesberg

  • Keith Dennehey

Archery (Basic)

  • John Poland

  • Peter Waite

Tomahawking (Basic)

  • Tim Ahern

Forestry (Basic)

  • Bill Cowles

  • Kit Waite

Pioneering (Basic)

  • Robert Kohn

  • Bob Shlifer

  • David Masters

Exploring (Advanced)

  • "Bede" Smith

Riflery (Basic)

  • Allen Brailey

Riflery (Pro-Marksman)

  • Whit Porter

  • Bernard Wilensky

Darts (Basic)

  • David Lenat

  • Henry Klein

  • Peter Black

  • Edward Campbell

  • Dana Sheff

  • Arthur Fitzgerald

 

8/6

Star Camper

  • David Brooke

  • Bill Finer

  • Duffy Sugarman

  • Richard Coen

Typical American Boy

  • Timothy Ahern

  • Junior Leader

Ronald Mayer (Full)

  • Bill Finer (Sub)

  • Dwight Charles (sub)

  • David Brooke (Sub)

Special Recognition

  • Allen Brailey

Special Mention

  • David Masters

  • John Carvello

  • Edward Campbell

  • Allen Leland

  • Neal Silverman

Exploring (Master)

  • David Brooke

  • Robert Hargrove

  • Richard Coen

  • Richard Fraiman

  • Stephen Lesberg

Swimming (Swimmer)

  • James Lowell

Tomahawking (Expert)

  • Timothy Ahern

  • Barry Musi

Tomahawking (Basic)

  • Bill Smith

  • Peter Waite

  • Chuck Lord

  • James Lowell

  • Bradley Hermanson

  • Brian Shepherd

  • Kenneth Alden

  • Dan Ahern

  • Peter Cotton

  • Keith Dennehey

  • Tom Fazio

  • Richard Fraiman

Pioneering (Basic)

  • James Boldebook

  • Bobby Kirsch

  • Gary Perkins

Boating (Basic)

  • Bradley Hernamson

  • Donald Black

  • "Bede" Smith

  • James Boldebook

Darts (Basic)

  • Donald Black

  • Brian Shepherd

Archery (Basic)

  • Chuck Lord

Exploring (Basic)

  • David Weinrebe

  • Mitchell Cotton

  • Peter Cotton

  • Richard Fraiman

  • Jay Easton

  • Jay McCrensky

  • Kevin Leary

  • Bill Finer

Meteorology (Basic)

  • Richard Fraiman

  • Stephen Newpol

  • Robert Wayne

  • "Bede" Smith

  • Marc Chase

Meteorology (Advanced)

  • Keith Dennehey

  • Robert Weinstein

Forestry (Basic)

  • Bob Shlifer

  • Gene Rudgenski

  • Sandy Murphy

  • William Smith

  • Mark Abrams

  • David Lenat

  • Ronald Mayer

Astronomy (Basic)

  • Stephen Karon

  • Duffy Sugarman

  • David Maslan

  • Jerry Klein

Biology (Basic)

  • James Barry

  • Kenneth Alden

  • John Ross

  • Stephen Newpol

  • Larry Kreite

Geology (Basic)

  • "Bede" Smith

  • Riflery (Marksman First Class)

  • Gene Rudgenski

Riflery (Pro-Marksman)

  • Kenneth Alden

  • John Poland

Riflery (Basic)

  • Mark Abrams

  • Kenneth Alden

  • Roland Bennett

  • Edward Campbell

  • Dwight Cowles

  • Douglas Fraiman

  • Robert Kirsch

  • Chuck Lord

  • Jon Lord

  • Stephen Lord

  • Robert Mercer

  • Sandy Murphy

  • John Poland

  • James Rosicky

  • Peter Waite

 

8/13

Special Recognition

  • Bob Shlifer

  • Manuel Martins

  • David Weinrebe

Special Mention

  • Roy Turkanis

  • Stephen Finer

  • Steven Reiter

  • Richard Leary

  • Tom Fazio

Junior Leader

  • James Lowell (Full)

  • James Barry (Full)

  • Sandy Murphy (Acting)

  • Tom Fazio (Acting)

Riflery (Junior Instructor)

  • Daniel Engl

Arts and Crafts (Junior Instructor)

  • Steven Reiter

Meteorology (Junior Instructor)

  • Charles Mitchell

Astronomy (Basic)

  • Allen Leland

  • John Clarks

  • James Boldebook

  • Neal Silverman

Biology (Basic)

  • Stephen Lord

  • Jon Lord

Geology (Advanced)

  • Charles Mitchell

  • Mark Shapiro

Geology (Basic)

  • Robert Wayne

  • Mark Abrams

Meteorology (Advanced)

  • Charles Mitchell

  • Arthur Mason

  • Steven Reiter

Swimming (Junior Life Saving)

  • Robert Mercer

Boating (Basic)

  • Kenneth Alden

  • Jay McCrensky

Riflery (Marksman)

  • Charles Mitchell

Riflery (Pro-Marksman)

  • Peter Cotton

  • James Lowell

Riflery (Basic)

  • Robert Cotton

  • Miguel Mujica

Tomahawking (Basic)

  • Richard Leary

Archery (Expert)

  • Charles Mitchell

Archery (Basic)

  • David Weinrebe

  • Keith Dennehey

  1. Gottfried Ahrendt

  2. Barry Adams

  3. Tony Balski (Assistant Director)

  4. Gregory Boyle

  5. Richard Charm

  6. Robert Chenery

  7. John Conwell

  8. Lorentz "Spike" Dahl

  9. Leon Dauteuil

  10. Donald Day

  11. Isabel Hadley

  12. Owen Hadley

  13. Richard Keegan

  14. Henry L Marceoux Jr.

  15. David Moore

  16. Cornelia Murphy

  17. Robert Pastuszak

  18. John Robichaud

  19. John Rosicky

  20. Mary J Weber

  21. Austin Welch (Director)

  22. Carl Yood

8/20

Star Camper

  • James Barry

  • Tom Fazio

  • Stephen Lesberg

  • Richard Leary

Special Recognition

  • Charles "Terry" Mitchell

Special Mention

  • Gary Perkins

  • Manuel Martins

  • John Clarke

  • James Lowell

  • Robert Weinstein

  • Special Spot Mention

  • Richard Lenat

Junior Leader

  • Sandy Murphy (Full)

Geology (Junior Instructor)

  • Stephen Newpol

Pioneering (Master)

  • Ronald Mayer

  • Gene Rudgenski

  • Sandy Murphy

  • James Barry

  • Bob Shlifer

  • Mark Abrams

Geology (Master - Conditional)

  • David Brooke

Astronomy (Advanced)

  • Ronald Mayer

  • Gene Rudgenski

  • John Ross

  • Duffy Sugarman

  • Stephen Karon

  • Jerry Klein

  • Allen Brailey

  • Jon Lord

  • Stephen Lord

  • Robert Weinstein

  • Mark Abrams

  • Bob Shlifer

  • Donald Black

  • Kenneth Alden

Exploring (Advanced)

  • Mark Shapiro

  • Robert Wayne

Swimming (Swimmer)

  • Keith Dennehey

  • Jerry Klein

  • David Maslan

Riflery (Basic)

  • James Boldebook

Riflery (Pro-Marksman)

  • Douglas Fraiman

  • Stephen Lord

  • Robert Mercer

  • Mark Abrams

  • Allen Brailey

Riflery (Marksman)

  • Keith Dennehey

Lumberjack (Basic)

  • Sandy Murphy

  • Dwight Cowles

Swimming (Beginner)

  • Norman Berkelhammer

Biology (Basic)

  • David Maslan

  • Jerry Klein

Pioneering (Basic)

  • Dwight Cowles

  • Robert Mercer

  • Bill Finer

Tomahawking (Basic)

  • Jerry Klein

Craft Guild (Apprentice)

  • John Ross

  • Bob Shlifer

  • David Brooke

  • Roy Turkanis

  • David Lenat

  • Rangers

  • Stephen Lesberg

  • Charles Mitchell

  • Ronald Mayer

  • James Barry

  • Gene Rudgenski

  • Mark Shapiro

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020