Lists for 1962

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. Paul Bailey

  2. James Barry

  3. Ronnie Berman

  4. Peter Black

  5. Richard Blaustein

  6. David Blohm

  7. Jeremy Bluhm

  8. David Boldebook

  9. David Brailey

  10. David Breitborde

  11. John Carvello

  12. Marc Chase

  13. Bruce Cohen

  14. Steven Colangelo

  15. Richard Cole

  16. Robert Cronin

  17. Tommy Cronin

  18. John Davis

  19. Keith Dennehy

  20. Donald Dimock

  21. David Dodge

  22. David Eaton

  23. Jonathan Ennis

  24. Steven Finer

  25. Robert Fitzgerald

  26. Arthur Fitzgerald

  27. Richard Fletcher

  28. David Fogel

  29. Warren Frank

  30. Bruce Freedman

  31. Howard Freedman

  32. Lester Frink

  33. William Garrison

  34. David Glasker

  35. Robert Glasker

  36. Samuel Goldsmith

  37. Paul Goss

  38. Mark Guiness

  39. Robert Hannon

  40. Lee Hansen

  41. Wayne Hersoh

  42. Richard Hilly

  43. Jonathan Hillyer

  44. Philip Hoag

  45. Harry Johnson

  46. Joseph Johnson

  47. Harry Jones

  48. David Karon

  49. Stephen Karon

  50. Robert Kempner

  51. Jerry Klein

  52. Keith Krokyn

  53. Allen Leland

  54. David Lesberg

  55. Stephen Lesberg

  56. Douglas Levene

  57. Steven Levene

  58. Jonathan Levin

  59. Bruce Levine

  60. Steven Levine

  61. Edward Light

  62. James Linkin

  63. James Lorden

  64. Paul MacGregor

  65. Robert Maienza

  66. David Masters

  67. Douglas My

  68. Michael McPherson

  69. Marcus Michalek

  70. Paul Milley

  71. Alexander Murphy

  72. James Myerson

  73. Robert Myerson

  74. Steven Newpol

  75. Stephen O'Connor

  76. Robert Pelligrini

  77. Bruce Peters

  78. James Potter

  79. warren Queeney

  80. Donald Roberts

  81. Robert Rochester

  82. Stephen Rogers

  83. Daniel Rosen

  84. Kenneth Rubin

  85. Philip Savva

  86. Fred Schilling III

  87. Stanley Selig

  88. Geoffrey Shanklin

  89. David Sherman

  90. Stephen Sherman

  91. Burt Shnitzler

  92. Neal Silverman

  93. Nelson "Bede" Smith

  94. Kim Thompson

  95. Barry Tressler

  96. Dennis Vidue

  97. Peter Wather-Dunn

  98. James Weinrebe

  99. Robert Weinstein

  100. John Whelan

  101. Bernard Wilensky

  102. David Wilson

  103. Christopher Young

  104. Kenneth Zunder

6/30

Junior Leader

  • James Barry (Full)

  • Bob Myerson (Acting)

  • Arthur Fitzgerald (Full)

  • Stephen Newpol (Acting)

  • David Fogel (Sub)

  • Bernard Walensky (Sub)

7/7

Boy of the Week

  • Michael McPherson

Special Recognition

  • Peter Wathen-Dunn

Special Mention

  • Keith Krokyn

  • Samuel Goldsmith

  • Wayne Horson

  • Jonathan Ennis

  • Steven Finer

  • Robert Cronin

  • Bob Kempner

  • Jonathan Hillyer

  • Kim Thompson

  • Dan Rosen

  • Geoffrey Shanklin

Horseshoes (Junior Instructor)

  • Lee Hansen

Forestry (Basic)

  • Jonathan Ennis

  • John Davis

  • Peter Wathen-Dunn

  • Lester Frink

  • David Glasker

  • Harry Johnson

  • Richard Hilly

  • Robert Glasker

  • Joseph Johnson

  • Geoffrey Shanklin

Pioneering (Basic)

  • Steve Rogers

  • Warren Queeney

  • Paul Grosse

  • Christopher Young

  • Lee Hansen

  • Robert Weinstein

  • Tom Cronin

  • Burt Shnitzler

  • David Lesberg

  • Bob Kempner

  • Marc Chase

  • Robert Fitzgerald

  • Bruce Peters

  • Mike Spaddaccini

  • Steven Finer

  • Steven Selig

  • Robert Cronin

Minerology (Basic)

  • Kim Thompson

Biology (Basic)

  • Warren Frank

  • Jim Potter

Meteorology (Basic)

  • Paul Bailey

Chemistry (Basic)

  • Bruce Cohen

  • Steven Sherman

  • John Carvello

  • Jeremy Bluhm

  • Mark Cohen

  • Kim Thompson

  • Douglas Levine

Riflery (Basic)

  • Chris Young

  • Fred Schilling

  • Jeremy Bluhm

  • Kim Thompson

  • Bruce Cohen

  • Jonathan Hillyer

  • Bob Kempner

 

7/14

Star Camper

  • Arthur Fitzgerald

Spot Recognition

  • David Fogel

Director's Special Mention

  • Marc Chase

Special Mention

  • Stanley Selig

  • Edward Brailey

  • John Carvello

  • Stephen Newpol

  • Jerry Klein

Junior Leader

  • James Barry (Captain)

  • Stephen Newpol (Full)

  • David Fogel (Acting)

  • Bede Smith (Sub)

  • David Sherman (Sub)

  • Fred Schilling (Sub)

Riflery (Pro-Marksman)

  • Bob Kempner

  • Jonathan Hillyer

  • Robert Myerson

Riflery (Basic)

  • Steven Rogers

  • James Potter

  • Peter Wathen-Dunn

  • Richard Blaustein

  • Paul Bailey

  • Robert Rochester

  • Paul Goss

  • Daniel Rosen

  • Bruce Peters

Exploring (Basic)

  • Jerry Klein

  • Howard Freedman

  • Daniel Rosen

Boating (Advanced)

  • Arthur Fitzgerald

Boating (Basic)

  • Jerry Klein

  • Robert Myerson

  • Steven Sherman

  • James Potter

  • David Blohm

  • Robert Rochester

  • Jonathan Ennis

  • Fred Schilling

  • Richard Blaustein

  • Peter Wathen-Dunn

  • Mike Spaddaccini

  • Paul Milley

  • John David

  • Roger Myerson

Chemistry (Basic)

  • Mark Guiness

  • Steven Levine

  • Bruce Cohen

Minerology (Basic)

  • Warren Frank

Forestry (Basic)

  • Robert Rochester

  • David Wilson

  • Dennis Vigue

  • Meteorology (Basic)

  • Stephen Levene

  • Mark Cohen

Psychology (Basic)

  • Samuel Goldsmith

  • Stephen Rogers

Pioneering (Basic)

  • Stephen Rogers

Tomahawking (Basic)

  • Bruce Peters

  • Kenneth Rubin

Spelunking (Cave Hunter)

  • David Glasker

  • Jonathan Ennis

  • Robert Glasker

  • Peter Wathen-Dunn

  • Lester Frink

  • Geoffrey Shanklin

  • Dennis Vigue

  • Harry Johnson

  • David Wilson

  • Joseph Johnson

  • John Davis

  • Robert Rochester

  • Douglas Levene

  • Stephen Levene

  • Paul Milley

  •  Fred Schilling

  • Marc Chase

  • Richard Hilly

  • Bruce Cohen

 

7/21

Special Recognition

  • Robert Weinstein

  • Steven Finer

  • Harry Johnson

  • Robert Fitzgerald

  • Lee Hansen

  • Robert Kempner

  • Bruce Peters

  • Lester Frink

  • Robert Rochester

  • Phil Hoag

  • Stephen Colangelo

  • John Whalen

  • Jeremy Bluhm

  • Robert Cronin

  • Marc Chase

  • Thomas Cronin

Junior Leader

  • Robert Myerson (Full)

  • David Lesberg (Full)

Pioneering (Basic)

  • Fred Schilling

Forestry (Basic)

  • Phil Hoag

  • Stephen O'Connor

Forestry (Lumberjack)

  • Geoffrey Shanklin

  • Jonathan Ennis

  • Richard Hilly

  • John Davis

  • Lester Frink

  • Dennis Vigue

  • Peter Wathen-Dunn

Chemistry (Basic)

  • Jeremy Bluhm

Swimming (Intermediate)

  • Paul Milley

  • Lester Frink

  • Steven Sherman

  • Roger Myerson

Boating (Basic)

  • Lee Hansen

  • Stephen Rogers

  • Jeremy Bluhm

  • Daniel Rosen

  • Christopher Young

  • Howard Freedman

  • Mark Cohen

 

7/28

All BBC Boy

  • Peter Wathen-Dunn

Star Camper

  • David Bluhm

  • Robert Weinstein

  • Robert Myerson

Special Recognition

  • Mark Cohen

  • Robert Kempner

  • John David

Special Staff Recognition

  • John Durand

Special Mention

  • James Potter

  • Nelson "Bede" Smith

  • Daniel Rosen

  • Stephen "Bucky" Rogers

  • Kenneth Rubin

  • Jerry Klein

  • Roger Myerson

Junior Leader

  • Neal Silverman (Sub)

Forestry (Master)

  • Edward Brailey

  • Douglas Levene

  • Stephen Levene

  • David Blohm

  • Fred Schilling

  1. Robert "Chip" Arnold

  2. Tony Balski (Assistant Director)

  3. Donald Black

  4. Gary Boldebook

  5. James Boldebook

  6. John Clark

  7. Dwight Cowles

  8. George "Curt" Curtain

  9. Leon Dauteuil

  10. Bill Dveny

  11. John "Bruno" Durand

  12. Bill Finer

  13. Paul Gaumond

  14. Ernie Goff

  15. Isabel Hadley

  16. Owen Hadley

  17. Kenneth Herman

  18. Bill Horner

  19. Bernard Lavenda

  20. James Littleton

  21. Richard Maranmanhas

  22. Edward Martin

  23. Ronald Mayer

  24. Ruth Milley

  25. David Moore

  26. Connie Murphy

  27. Robert "Boris" Pastuszak

  28. Conrad Soati

  29. George Sykulski

  30. Austin Welch (Director)

  31. Ken Wyman

8/4

Double Star Camper

  • Alexander "Sandy" Murphy

Star Camper

  • Jeremy Bluhm

  • Edward Brailey

Special Mention

  • Paul Bailey

  • Philip Hoag

  • Paul MacGregor

  • Barry Tressler

  • Dennis Vigue

  • David Weinrebe

Junior Leader

  • Kimberly Thompson (Acting)

  • Fred Schilling (Acting)

Pioneering (Junior Instructor)

  • Allen Leland

Pioneering (Advanced)

  • Robert Cronin

  • Thomas Cronin

  • David Breitborde

Pioneering (Basic)

  • Jeremy Bluhm

  • Jonathan Hillyer

  • Dennis Vigue

  • David Boldebook

  • William Garrison

Riflery (Marksman First Class)

  • John Lorden

Riflery (Marksman)

  • Kenneth Zunder

  • Douglas Levene

Riflery (Pro-Marksman)

  • Richard Cole

  • Kenneth Zunder

  • Mark Cohen

  • Dennis Vigue

  • Edward Light

Riflery (Basic)

  • David Dodge

  • Allen Leland

  • Thomas Cronin

  • Marcus Michalek

  • Richard Cole

  • Douglas May

  • Mark Cohen

Forestry (Junior Instructor)

  • David Blohm

Minerology (Basic)

  • Mark Guiness

  • Fred Schilling

Astronomy (Basic)

  • David Karon

  • Paul Goss

  • Paul Bailey

  • David Eaton

Exploring (Basic)

  • Kenneth Zunder

  • Edward Light

  • David Glasker

  • Richard Cole

Meteorology (Basic)

  • Lee Hansen

Boating (Advanced)

  • Jonathan Levin

  • Barry Tressler

  • David Dodge

  • Peter Black

Boating (Basic)

  • Donald Roberts

  • Jonathan Hillyer

  • Barry Tressler

  • David Dodge

  • Dennis Vigue

Swimming (Junior Instructor)

  • Stephen Newpol

Swimming (Swimmer)

  • John Caravello

Swimming (Beginner)

  • Robert Glasker

  • David Boldebook

  • William Garrison

Forestry (Basic)

  • Chip Arnold

  • John Durand

  • David Boldebook

  • Douglas May

Tomahawking (Basic)

  • John Davis

Psychology (Advanced)

  • Samuel Goldsmith

  • Richard Fletcher

Softball Skills (Advanced)

  • Stephen Newpol

  • James Barry

Softball Skills (Basic)

  • Mark Cohen

  • Marc Chase

  • Jerry Klein

  • John Carvello

  • Thomas Cronin

  • Marcus Michalek

  • Alexander "Sandy" Murphy

  • Jonathan Hillyer

  • David Blohm

 

8/11

Star Camper

  • Robert Rochester

Special Recognition

  • Philip Savva Jr.

  • Barry Tressler

Special Mention

  • Bruce Levine

  • Stephen Karon

  • William Garrison

  • Robert Hannon

  • David Breitborde

  • David Masters

  • Marc Tucker

  • Donald Roberts

  • Charles Savva

Junior Leader

  • Keith Dennehey (Sub)

  • John Lorden (Acting)

Forestry (Junior Instructor)

  • Edward Brailey

Meteorology (Advanced)

  • Lee Hansen

Chemistry (Basic)

  • Stephen Karon

  • David Masters

  • Edward Light

  • Kenneth Zunder

  • Marc Tucker

Boating (Junior Instructor)

  • Peter Black

Boating (Basic)

  • Philip Savva Jr.

  • Richard Cole

  • Mark Guiness

Swimming (Beginner)

  • David Glasker

Riflery (Marksman)

  • Keith Krokyn

  • Paul MacGregor

  • Neal Silverman

Riflery (Pro-Marksman)

  • Paul Goss

 

8/18

Star Camper

  • Fred Schilling

Special Recognition

  • Douglas Levene

Special Mention

  • Edward Light

  • Jonathan Hillyer

  • Richard Fletcher

  • Lester Frink

  • Howard Freedman

  • Steven Levine

  • Marc Chase

  • Bruce Levine

Junior Leader

  • Keith Dennehy (Acting)

  • Barry Tressler (Sub)

  • Riflery (Junior Instructor)

  • Fred Schilling

Forestry (Junior Instructor)

  • Douglas Levene

Football (Junior Instructor)

  • James Barry

Pioneering (Master)

  • James Barry

  • Stephen Newpol

Chemistry (Master)

  • Jeremy Bluhm

Psychology (Master)

  • Neal Silverman

  • Psychology (Advanced)

  • Keith Krokan

Chemistry (Advanced)

  • Stephen Karon

Chemistry (Basic)

  • Bruce Levine

  • Philip Savva Jr.

  • William Finer

Pioneering (Basic)

  • Philip Hoag

  • Bernard Lavenda

  • Mark Curtin

Boating (Advanced)

  • Richard Cole

  • Donald Roberts

  • Dennis Vigue

Boating (Basic)

  • Edward Light

  • Philip Hoag

  • Marc Tucker

Forestry (Basic)

  • Allen Leland

Exploring (Advanced)

  • Edward Light

  • Jerry Klein

  • John Lorden

  • Howard Freedman

Football (Basic - Quarterback)

  • Keith Dennehy

Football (Basic - Halfback)

  • Stephen Newpol

  • Mark Cohen

Football (Basic- Fullback)

  • Kimberly Thompson

Football (Basic - End)

  • Robert Hannon

  • Marc Tucker

Football (Basic - Tackle)

  • Neal Silverman

  • Paul McGregor

Football (Basic - Center)

  • Alexander "Sandy" Murphy

Athletics (Advanced - 140 Class)

  • Bernard Wilensky

  • Donald Roberts

Athletics (Advanced - 160 Class)

  • "Doc" Cowles

  • Alexander "Sandy" Murphy

  • Stephen Newpol

Athletics (Advanced - 200 Class)

  • James Barry

Athletics (Advanced - 95 Class)

  • Robert Hannon

Athletics (Advanced - 75 Class)

  • Thomas Cronin

Athletics (Advanced - 100 Class)

  • Marc Tucker

  • Keith Dennehy

Athletics (Basic - 140 Class)

  • Bernard Wilensky

  • Barry Tressler

  • Donald Roberts

Athletics (Basic - 110 Class)

  • Marc Tucker

  • Ronald Berman

  • Keith Dennehy

Athletics (Basic - 125 Class)

  • Kimberly Thompson

  • Jerry Klein

  • David Dodge

  • Richard Cole

  • Mark Cohen

Athletics (Basic - 160 Class)

  • Alexander "Sandy" Murphy

  • Richard Maranhas

  • "Doc" Cowles

  • Stephen Newpol

Athletics (Basic - 95 Class)

  • Robert Hannon

Athletics (Basic - 75 Class)

  • Thomas Cronin

Athletics (Basic - 200 Class)

  • James Barry

 

8/25

Double Star Camper

  • Jeremy Bluhm

  • Neal Silverman

Star Camper

  • Allen Leland

  • John Lorden

  • Barry Tressler

Special Recognition

  • Marc Chase

  • Mark Cohen

  • Steven Levine

Director's Special Recognition

  • Keith Dennehy

Special Mention

  • Dennis Vigue

  • Christopher Young

  • Paul Milley

  • Marc Tucker

  • Richard Cole

  • Robert Glasker

  • Robert Hannon

  • Jerry Klein

  • David Lesberg

  • David Boldebook

Junior Leader

  • Barry Tressler (Acting)

  • John Lorden (Full)

Chemistry (Junior Instructor)

  • Jeremy Bluhm

Boating (Junior Instructor)

  • Jonathan Levin

Chemistry (Master)

  • Stephen Karon

Forestry (Master)

  • Bruce Levine

Pioneering (Master - Conditional)

  • Marc Chase

Pioneering (Master)

  • Steve Finer

Exploring (Master - Conditional)

  • Jerry Klein

Exploring (Master)

  • Fred Schilling

Athletics (Master)

  • Stephen Newpol

Pioneering (Advanced)

  • Philip Savva Jr.

Pioneering (Basic)

  • David Karon

  • David Weinrebe

Chemistry (Advanced)

  • David Masters

  • Bruce Levine

Boating (Advanced)

  • Jonathan Hillyer

  • Paul Milley

Boating (Basic)

  • Bob Pelligrini

Psychology (Basic)

  • David Dodge

  • Jeremy Bluhm

Riflery (Marksman)

  • David Blohm

Riflery (Marksman First Class)

  • Jonathan Hillyer

Riflery (Pro-Marksman)

  • Paul Bailey

Riflery (Sharpshooter)

  • Ronald Berman

Swimming (Intermediate)

  • Stephen Levene

  • Douglas Levene

  • Jonathan Levin

Swimming (Swimmer)

  • Paul Milley

  • Douglas Levene

Swimming (Advanced Swimmer)

  • Paul MacGregor

  • Jerry Kleine

  • Mark Cohen

Forestry (Lumberjack)

  • David Glasker

Athletics (Basic)

  • Allen Leland

  • Bruce Levine

  • David Weinrebe

Athletics (Advanced)

  • Allen Leland

Athletics Apprentice Master)

  • Richard Maranhas

  • Dwight Cowles

  • Allen Leland

LIT

  • Alexander "Sandy" Murphy

  • James Barry

  • David Lesberg

  • Fred Schilling

  • Bernard Wilensky

  • Neal Silverman

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020