Lists for 1967

Camper Roster                        Awards                               Staff Roster

  1. David Allred

  2. Warren Auld (9)

  3. Phil Avolon (13)

  4. Robert Avery (12)

  5. Paul Bailey (16)

  6. Barry Barbash (13)

  7. Bob Baritz

  8. Steve Berman (10)

  9. Darian Biagini (8)

  10. Larry Bishop

  11. Randall Blanchard(10)

  12. Sterling Bouxman (9)

  13. Donald Boyd (11)

  14. Joc Cary (8)

  15. Michael Kevin Chinn (12)

  16. Aaron Clevenson (11)

  17. Andrew Cohen

  18. Jeff Cooley (9)

  19. Jim Currier (11)

  20. Jay DeCoste

  21. Blaise DeSesa (11)

  22. Rick Dodge (9)

  23. William Dougherty (14)

  24. Andrew Douglas (11)

  25. Edward Doyle (14)

  26. Ross Duckworth (13)

  27. Michael Ehrlich (12)

  28. John Feig (9)

  29. William "Billy" Garrison

  30.  Jonathan Golden (9)

  31. Stanley Goldstein

  32. Stanley Graycyk (12)

  33. David Grosser (13)

  34. Daniel Grossman(8)

  35. Mark Harrison

  36. Neil Harrison

  37. Ken Hirschkop (10)

  38. William Hofford (10)

  39. Paul Hofford (6)

  40. Nicholas Howe (14)

  41. Larry Isaacs (12)

  42. Stephen Jackson (12)

  43. David Johnson (11)

  44. Michael Jones

  45. Wayne Junghans (10)

  46. Mark Maitz (11)

  47. Robert Kaitz (9)

  48. James Kantaros (11)

  49. Bennett Kaye (10)

  50. Kevin Kerichencko (13)

  51. Paul Krokas (14)

  52. Andrew Laband (13)

  53. Michael Lannon

  54. Robert Lennick (11)

  55. Andrew Leskowitz (13)

  56. Joel Light (9)

  57. Stuart Light (13)

  58. Michael Linde (13)

  59. Stephen Linsky (12)

  60. David Lipkind (14)

  61. Douglas MacCallum (13)

  62. Craig MacDonald (10)

  63. Peter Manfroni (15)

  64. Bruce Martin (12)

  65. Rex Martin (12)

  66. Mike McPhearson (14)

  67. Eric Medoff (10)

  68. Steve Medoff (13)

  69. Roderick Merchant(10)

  70. David Michelson (12)

  71. Scott Mirsky (10)

  72. Jonathan Moller

  73. Howard Moulton (13)

  74. David Newman (13)

  75. Jonathan Newman (10
    DarrellNicole (13)

  76. John Nylander (11)

  77. Jonathan Oppenheim (14)

  78. Gary PAgar (11)

  79. Chris Parnum (9)

  80. Edward Parnum  (10)

  81. Leo Pitre (13)

  82. Warren Queeney (13)

  83. Donald Rober (12)

  84. Gregory Rober (10)

  85. David Rozene (7)

  86. Thomas Rozene

  87. Aaron Rubin (10)

  88. Jonathan Rubin (12)Schiavone

  89. John Schultz

  90. Geoffrey Shanklin (14)

  91. Richard Shays (9)

  92. Barry Sherman (15)

  93. Mitchell Sidd (9)

  94. David Siegel (11)

  95. Joel Siegel (13)

  96. Sherman Wallen (10)

  97. Mark Warner (10)

  98. Alexander Wells (12)

  99. Jonathan Wells (9)

  100. Erwin Wiggins (11)

  101. Maxwell Wiggins (13)

  102. Thomas Wilson (11)

  103. Rick Young (12)

7/8

Junior Leader

  • Mitchell Sidd (Sub)

  • Michael McPherson (Sub)

  • Steven Gates (Sub)

Special Spot Mention

  • Warren Auld

  • Joc Cary

  • Ronald Rober

  • John Nylander

  • Andrew Douglas

  • Chris Parnum

  • Steven Berman

Riflery (Basic)

  • Richard Shays

  • Bennett Kaye

  • Rick Young

  • Howard Moulton

  • John Nylander

  • James Kantaros

  • Darrell Nicole

  • John Feig

  • Jeffrey Cooley

  • Wayne Jungens

  • Howard Giller

  • Leo Pitre

  • Eric Medoff

  • Ken Hirschkop

Riflery (Pro-Marksman)

  • Joel Siegel

Riflery (Marksman First Class)

  • David Newman

Pioneering (Basic)

  • Jonathan Newman

  • Aaron Clevenson

  • Sterling Bouxman

  • Stanley Gracyk

  • David Siegel

  • Craig MacDonald

  • Geoffrey Shanklin

Athletics (Basic)

  • Mark Warner

  • James Kantaros

Athletics (Basic)

  • David Lipkind

  • David Siegel

Athletics (Master)

  • Mitchell Sidd

Forestry (Basic)

  • Phillip Avallon

  • Bruce Martin

  • Michael Ehrlich

Forestry (Lumberjack)

  • Michael Ehrlich

  • Bruce Martin

  • Thomas Wilson

Exploring (Basic)

  • John Nylander

  • Joc Cary

  • Joel Light

  • Roderick Merchant

  • Rick Young

Swimming (Basic)

  • Jeffrey Cooley

Boating (Basic)

  • Leo Pitre

  • Bennett Kaye

  • Mark KaitzJohn Feig

  • Joc Cary

  • Robert Kaitz

  • Jeffrey Cooley

  • Ross Duckworth

  • James Currier

  • Larry Bishop

  • Erwin Wigins

  • Ken Hisrschkop

  • Michael Chinn

  • Jonathan Golden

  • Ed Parnum

Exploring (Junior Instructor)

  • Robert Lennick

Special Mention

  • Michael Chinn

 

7/15

Junior Leader 

  • Barry Barbash (Sub)

  • David Grosser (Sub)

  • Special Recognition

  • William Garrison

  • Mike Schiavone

  • Larry Bishop

Special Mention

  • Sterling Bouxman

  • Joel Segal

  • Andrew Douglas

  • Roderick Merchant

Special Spot Mention

  • Stanley Gracyk

  • Randy Blanchard

  • Howard Giller

  • Jonathan Wells

  • Richard Shays

  • Jonathan Moller

Exploring (Basic)

  • Eric Medoff

Riflery (Basic)

  • Ann Moller

  • Ken Hirschkop

  • Bennett Kaye

  • Steven Berman

  • Randy Blanchard

Riflery (Pro-Marksman)

  • Steve Medoff

  • Barry Barbash

  • Stuart Light

Riflery (Marksman)

  • Jonathan Wells

  • Joel Segal

Riflery (Marksman First Class)

  • Joel Segal

Forestry (Basic)

  • Jeffrey Cooley

  • Aaron Clevenson

  • John Nylander

Pioneering (Basic)

  • Chris Parnum

  • Randy Blanchard

Athletics (Basic)

  • Eric Medoff
  • Warren Auld
  • Erwin Wiggins
  • David Rozene

Athletics (Advanced)

  • David Rozene

  • Eric Medoff

Ecology (Basic)

  • Joel Light

  • Bennett Kaye

  • Howard Giller

  • David Newman

  • David Newman

  • Stuart Light

  • Michael Linde

  • Ken Hirschkop

Ecology (First Grade Advanced)

  • Robert Lennick

  • Andrew Douglas

  • Jonathan Wells

 

7/22

Junior Leader

  • Steven Gates (Acting)

  • David Grosser (Acting)

  • Warren Queeney (Acting)

  • Barry Barbash (Acting)

Special Mention

  • Edward Doyle

  • Rex Martin

  • Darrell Nicole

Special Spot Mention

  • Erwin Wiggins

  • Sterling Bouxman

  • Thomas Rozene

  • Rick Dodge

  • Alexander Wells

  • John Nylander

  • Maxwell Wiggins

  • Joel Segal

  • Bennett KayePeter Manfroni

  • Jonathan Oppenheim

Riflery (Basic)

  • Stanley Goldstein

  • Alex Sawicki

  • Dave Twible

  • Mark Kaitz

  • Andrew Leskowitz

  • Joc Cary

  • Sue Morris

  • Jonathan Moller

Riflery (Pro-Marksman)

  • Ann Moller

  • Jonathan Newman

  • James Kantaros

  • Michael Ehrlich

  • Stanley Goldstein

  • Ronald Plasse

  • Bob Baritz

  • Andrew Leskowitz

  • Howard Moulton

Riflery (Marksman)

  • Neil Harrison

  • Ronald Plasse

  • Andrew Leskowitz

  • Barry Barbash

  • Steve Medoff

  • Stanley Goldstein

Riflery (Marksman First Class)

  • William Dougherty

  • Edward Doyle

  • Ronald Plasse

Riflery (Sharpshooter)

  • Edward Doyle

  • William Dougherty

  • David Newman

  • Joel Segal

Riflery (Sharpshooter Bar 4)

  • Steven Finer

Riflery (Sharpshooter Bar 5)

  • Steven Finer

Riflery (Sharpshooter Bar 6)

  • Steven Finer

Swimming (Beginner)

  • Sterling Bouxman

  • Thomas Rozene

Swimming (Advanced Beginner)

  • Warren Auld

  • John Feig

Swimming (Intermediate)

  • Leo Pitre

Swimming (Advanced Swimmer)

  • William Dougherty

Swimming (One Mile Swim)

  • Stanley Goldstein

  • Mark Kaitz

  • Edward Doyle

  • William Garrison

  • Larry Bishop

Exploring (Basic)

  • James Kantaros

  • Andrew Leskowitz

Exploring (Advanced)

  • Steve Medoff

Forestry (Basic)

  • Michael Linde

  • Howard Giller

Dramatics (Advanced)

  • Alexander Wells

 

7/29

Junior Leader

  • Steven Gates (Full)

Special Recognition

  • David Grosser

  • Steven Gates

  • Larry Isaacs

Special Mention

  • Steve Medoff

  • David Michelson

Special Spot Mention

  • Bruce Martin

  • Thomas Rozene

Riflery (Basic)

  • Helen Fitzgerald

Riflery (Pro-Marksman)

  • Howard Giller

  • David Siegel

Riflery (Marksman First Class)

  • Andrew Leskowitz

  • Geoffrey Shanklin

Riflery (Sharpshooter Bar 7)

  • Steven Finer

Boating (Basic)

  • David Rozene

  • Bennett Kaye

  • Jonathan Wells

Swimming (Advanced Beginner)

  • Robert Kaitz

Swimming (Swimmer)

  • Robert Lennick

  • Aaron Clevenson

  • Rex Martin

  • Jonathan Golden

  • JohnFeig

Swimming (Intermediate)

  • Alexander Wells

Swimming (Advanced Swimmer)

  • Maxwell Wiggins

  • Leo Pitre

  • Robert Lennick

  • John Feig

  • Mark Kaitz

  • David Michaelson

  • Geoffrey Shanklin

Exploring (Advanced)

  • Roderick Merchant

Pioneering (Basic)

  • Andrew Leskowitz

Pioneering (Advanced)

  • Stanley Gracyk

  • Donald Rober

  • Barry Barbash

  • David Newman

Forestry (Basic)

  • Bennett Kaye

  • Wayne Jungans

  • James Kantaros

  • Eric Medoff

Forestry (Lumberjack)

  • David Siegel

  • Wrestling (Basic)

  • Jonathan Oppenheim

  • Leo Pitre

  • Jonathan Wells

  • Michael McPherson

  • Ken Hirschkop

Athletics (Basic)

  • JamesCurrier

  • Bruce Martin

Athletics (Advanced)

  • Erwin Wiggins

Athletics (Master)

  • David Siegel

 

8/5

Junior Leader

  • Nicholas Howe (acting)

  • Michael McPherson (Sub)

  • Andrew Leskowitz (Sub)

Special Recognition

  • Jonathan Wells

Special Mention

  • Michael Jones

  • Edward Parnum

Special Spot Mention

  • Paul Krokos

  • Michael Linde

  • John Schultz

  • Jay DeCosta

  • Sherman Waller

Riflery (Basic)

  • David Allred

  • Donald Rober

Riflery (Pro-Marksman

  • Rex Martin

  • Donald Rober

  • David Michelson

  • Randy Blanchard

Riflery (Marksman)

  • Andrew Laband

  • David Michelson

  • Larry Isaacs

Riflery (Marksman First Class)

  • Ann Moller

  • Michael McPherson

  • Barry Sherman

Riflery (Sharpshooter)

  • Andrew Leskowitz

Riflery (Sharpshooter Bar 8)

  • Steven Finer

Riflery (Sharpshooter Bar 9)

  • Steven Finer

Dramatics (Basic)

  • Bennett Kaye

  • Gary Pagar

  • Jonathan Wells

  • Ken Hirschkop

  • Andrew Cohen

  • Michael Linde

  • Aaron Clevenson

Athletics (Basic)

  • Mike Lannon

  • Scott Mirsky

  • Daniel Grossman

  • Jeffrey Cooley

Athletics (Advanced)

  • Bob Kaitz

  • Mark Kaitz

  • Darrell Nicole

Pioneering (Basic)

  • Robrt Avery

Forestry (Advanced)

  • Maxwell Wiggins

 

8/12

Junior Leader

  • Kevin Kerichenko (Sub)

  • Nicholas Howe (Full)

Special Recognition

  • Kevin Kerichenko

Special Mention

  • Ann Moller

  • Jeffrey COoley

  • Ken Hirschkop

  • William Hoffard

  • Erwin Wiggins

  • Aaron Clevenson

Special Spot Mention

  • Darian Biagini

  • Gary Pagar

  • Robert Avery

Riflery (Basic)

  • Aaron Rubin

  • Scott Mirsky

Riflery (Pro-Marksman)

  • David Allred

Riflery (Marksman)

  • Paul Bailey

Riflery (Marksman First Class)

  • Jonathan Wells

Riflery (Sharpshooter)

  • Ann Moller

  • Michael McPherson

  • Barry Sherman

Pioneering (Basic)

  • Bill Hoffard

  • Warren Auld

  • Larry Bishop

  • Aaron Rubin

  • William Dougherty

Pioneering (Advanced)

  • Chris Parnum

Exploring (Basic)

  • Maxwell Wiggins

  • Stephen Linsky

  • Donald Rober

  • Mark Kaitz

  • Michael Linde

Archery (Basic)

  • John Feig

  • Stanley Gracyk

  • Mitchell Sidd

  • Edward Doyle

  • Andrew Leskowitz

Mountaineering (Basic)

  • Rex Martin

  • Sandy Gilmore

  • warren Queeney

  • Barry Sherman

  • Mitchell Sidd

  • Kevin Kerichenko

 

8/19

Junior Leader

  • Geoffrey Shanklin (Full)

Special Recognition

  • Paul krokos​

Special Mention

  • John Schultz

  • Aaron Rubin

Special Spot Mention

  • Paul Hofford

  • Jonathan Moller

  • Daniel Grossman

  • Warren Auld

  • Donald Rober

  • Robert Lennick

  • David Johnson

Riflery (Basic)

  • Alexander Wells

  • Bruce Martin

Riflery (Pro-Marksman)

  • Michael Lannon

  • Donald Rober

Riflery (Marksman First Class)

  • Steve Medoff

Riflery (Sharpshooter Bar 1)

  • Michael McPherson

  • Mitchell Sidd

Athletics (Basic)

  • Aaron Clevenson

  • John Schultz

  • Darian Biagini

  • Michael Linde

  • Robert Avery

  • David Johnson

Athletics (Advanced)

  • Robert Lennick​

  • Jeffrey Cooley

  • Larry Isaacs

  • Robert Kaitz

Athletics (Master)

  • Kevin Kerichenko

  • Robert Lennick

  • Stephen Linksy

Athletics (Junior Instructor)

  • Michael McPherson

  • Mitchell Sidd

Boating (Basic)

  • Aaron Clevenson

  • Scott Mirsky

Boating (Advanced)

  • Rex Martin

  • Erwin Wiggins

  • Robert Lennick

Boating (Master)

  • Bennett Kaye

Forestry (Basic)​

  • Jonathan Moller

  • Stephen Jackson

  • William Hofford

  • Greg Rober

  • Richard Shays

Archery (Basic)

  • Robert Lennick

  • David Johnson

  • Robert Avery

  • Darian Biagini

  • John Schultz

  • Jonathan Wells

  • Gary Pagar

Ecology (First Grade Advanced)

  • Ken Hirschkop​

 

8/26

LIT

  • Nicholas Howe

Double Star Camper

  • Nicholas Howe

Special Recognition

  • John Schultz

  • Chris Parnum

  • Jonathan Wells

  • Bennett Kaye

  • Larry Isaacs

  • Ann Moller

Special Mention

  • Mitchell Sidd

  • Stanley Gracyk

  • Michael Jones

Riflery (Basic)

  • Mark Harrison

  • William Hofford

Riflery (Pro-Marksman)

  • John Feig

  • Donald Rober

  • Larry Bishop

Riflery (Marksman)

  • Sanford Gilmore​

  • Donald Rober

  • Gregory Rober

Riflery (Marksman First Class)

  • Bob Baritz

  • Paul Bailey

Riflery (Sharpshooter Bar 1)

  • Edward Doyle​

  • Barry Sherman

Riflery (Sharpshooter Bar 2)

  • Michael McPherson

  • Edward Doyle

  • Barry Sherman

Riflery (Sharshooter Bar 3)

  • Michael McPherson​

  • Edard Doyle

  • Barry Sherman

Archery (Basic)

  • Aaron Rubin

  • Michael Jones

  • Erwin Wiggins

  • William Dougherty

Wrestling (Basic)

  • Sherman Wallen​

Wrestling (Advanced)

  • Jonathan Wells

  • Ken Hirschkop

  • Jonathan Oppenheim

Pioneering (Master)

  • Geoffrey Shanklin

  • Douglas MacCallum

Exploring (Basic)

  • Jonathan Wells

  • Aaron Clevenson

Exploring (Advanced)

  • Nicholas Howe

  • Warren Queeney

Dramatics (Advanced)

  • Sherman Wallen

  • Ken Hirschkop

  • Jonathan Wells

  • Aaron Clevenson

Dramatics (Master)

  • Alexander Wells

Swimming (Junior Life Saving)

  • Jonathan Rubin​

  • Warren Queeney

  • Andrew Laband

  • Barry Sherman

  • Stanley Goldstein

  1. Paul Bailey (Young Leader)

  2. Tony Balski (Assistant Director)

  3. Bob Baritz (Young Leader)

  4. LBishop (Kitchen)

  5. Bernard Brown (LIT)

  6. Leon Dauteuil (Maintenance)

  7. Paul Doyle (Kitchen)

  8. Steve Finer (Leader, Explorers)

  9. Arthur Fitzgerald (Leader Rangers)

  10. Helen Fitzgerald (Nurse)

  11. Stan Goldstein (LIT)

  12. Neal Harrison (LIT)

  13. Andy Higgins (Leader, Bobcats)

  14. Allan Jones (Kitchen)

  15. Eric Lesselbaum (Leader, Woodsman)

  16. Jurgen Liias (Leader Eagles)

  17. John Lorden (Leader, Crows Nest)

  18. Dave Mansfield (Maintenance)

  19. Rick Mansfield (Cook)

  20. Ann Moller (Secretary

  21. Su Morris (V?)

  22. Eugene Plasse

  23. Ronnie Plasse (Leader Roost)

  24. Lenny Santos (Leader, Foresters)

  25. Al Sawicki (Leader, Lumberjacks)

  26. Ray Sawicki (LIT)

  27. Mike Schiavone (Kitchen)

  28. Lenny Tarabelli (Kitchen)

  29. Dave Twibble (Leader, Pioneer)

  30. Austin Welch (Director)

  31. Rick Young (Kitchen)

GET IN TOUCH:

Did you spend any time at Berkshire Boys Camp?  We would like to add you to our email distribution list.  Drop us a line.

Tel: 281-852-4667

Email: aaron@clevenson.org

© 2004 - 2020 by Aaron Clevenson.  All rights Reserved. No parts of this site may be reproduced without written
permission from the owner.

CONTACT US:

Last Updated:  September 13, 2020